Minulý týždeň patril v štúdiu Oresi na Hodžovom námestí mini open festivalu s názvom Kitchen Fest. Jeho prvý ročník bol bohatý na zaujímavých hostí, program (výstavy, workshopy, besedy), zážitky, ale i rady a múdrosti do bežného života akejkoľvek rodiny. Rozhodla som sa, že Vám v sérii “Zo života v našej kuchyni” priblížim aspoň niektoré inšpiratívne momenty. Kváskovanie, inými slovami príprava domáceho kváskového chleba, sa v poslednom období teší veľkej obľube. Lenka Mančíková s jej krásnym konceptom “Zdravé pečenie” len potvrdzuje túto skutočnosť. Neváhala a prišla nielen s ochutnávkovým košíkom rôznych chlebov (bezlepkové, ražné, makové, tekvicové či kurkumové), ale aj s rôznymi kváskami a podelila sa o cenné rady. Ak chcete vedieť viac, neváhajte a čítajte!

Ako si pripraviť kvások?

Základom chutného, chrumkavého a voňavého chleba je kvások – múka zmiešaná s vodou. Ako sama Lenka povedala, je to trošku alchýmia, no so správnym nasadením a odhodlaním sa dá hravo zvládnuť. Nakoniec, veď ide o činnosť viac ako prirodzenú, pochádzajúcu ešte od našich starých či prastarých mám. Na založenie kvásku potrebujeme väčší sklenený pohár, ražnú celozrnnú múku, vodu a jednu polievkovú lyžicu. Do väčšieho skleneného pohára pridáme 2 PL ražnej múky a 2PL teplej vody, vznikne nám tak hustejšie cesto, pohár prikryjeme poravinovou fóliou (Lenka v tomto kontexte spomenula obyčajnú kúpaciu čiapku s gumičkovým okrajom) a pri izbovej teplote necháme do druhého dňa odležať. Následne každý deň kvások prikrmujeme (múkou a vodou), mal by voňať mierne kyslasto. V momente, keď sa v kvásku začnú tvoriť malé bublinky, znamená to, že kvások je aktívny. Zhruba na 10. deň by mal byť dostatočne silný na to, aby sme mohli upiecť prvý chlieb. ALEBO môžeme poprosiť niekoho vo svojom okolí, kto už kváskový chlieb pečie, aby nám z neho málinko odobral. Pomôcť si môžeme aj mapou kváskovania na stránke kvaskovanie.sk.  Je to vzácny darček, ako sama Lenka povedala: “ak Vám niekto ponúka čo i len malé množstvo kvásku v pohári, ponúka Vám základ na ten najchutnejší a najzdravší chlieb.”

“Počula som už rôzne scenáre, že niekto musí vstávať, aby upiekol chlieb o 2 v noci. Prosím Vás, len to nie! Najdôležitejšie je, všetko robiť tak, aby sme z toho mali radosť, aby sme to robili pre seba s láskou a chuťou, potom bude chlieb chutiť naozaj všetkým.” Hovorí Lenka Mančíková na margo príbehov, s ktorými sa na svojich workshopoch stretáva. Je dobré si prípravu a pečenie naplánovať, ale vždy sa dá všetko prispôsobiť tak, aby sme si spoločne s kváskom i “časovo sadli”. Príprava domáceho chleba je aj o tom, že sa časom stane úplne bežnou súčasťou/rutinou, ktorú ani nebudeme vnímať ako aktivitu naivac. Prečo? Lebo chuť takéhoto chleba si zamilujeme a už nebudeme chcieť ten zo supermarketu.

A aký vplyv má domáci kváskový chlieb na naše zdravie?

S odpoveďou nám pomôže kniha Lenky Mančíkovej s názvom “Kvások, zázrak z vody a múky“. Chlieb môžeme pripraviť pomocou kvásku alebo droždia. Droždie sa teší veľkej obľube pri príprave pekárenských produktov. Dôvod je jednoduchý – ČAS! To, na čo kvások potrebuje niekoľko hodín až dní dokáže droždie v oveľa kratšom čase. Z knihy vyberám: “Pekárske droždie – kvasnice sú vlastne živé lisované kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Kvasinky pri kysnutí cesta premieňajú cukry glukózu a fruktózu na alkohol a oxid uhličitý (zbytočne zaťažujú organizmus). Nopak, kvások obsahuje laktobaktérie – baktérie mliečneho kvasenia. Pri kvásku mliečne baktérie rozkladajú cukry na kyselinu mliečnu a octovú a iba okrajovo vzniká alkohol, vodík a oxid uhličitý. Táto pomalá fermentácia, je prospešná pre telo, keďže jej produktom sú probiotiká, bielkoviny a aminokyseliny, pričom mnohé z týchto látok si nedokáže organizmus vytvárať sám a musí ich prijímať z potravín.” Mnohé ďalšie múdrosti nielen o fermentácii, ale aj o tom, aké druhy múk poznáme, ktoré sú vhodné na prípravu kváskového chleba či množstvo dobrých a zdravých receptov nájdete priamo v Lenkinej knihe.

Čo dodať na záver? Prajme si vzájomne úspešné založenie kvásku (prípadne jeho úspešné zadováženie si od niekoho skúseného :D) a láskou prevoňaný domáci kváskový chlieb. Mňa čaká v dohľadnej dobe sťahovanie do rodinného domčeka, ako už mnohí viete. Ale jedna z prvých vecí, na ktoré sa v novej kuchyni teším – bude práve PEČENIE KVÁSKOVÉHO CHLEBÍKA. Určite sa s Vami podelím s mojimi zážitkami a čestne vyhlasujem, že zverejním podarené i menej podarené pokusy (sledujte ig: kuchyneprezivot).

Vaša Vera

(žena, manželka a matka :))

 

PS – ak máte akékoľvek rady, nápady či otázky, pokojne mi nechajte komentár, poteším sa :)!

 

 

 

 

Ako si vybrať pracovnú dosku do kuchyne - časť druhá!
Príbeh ARLI alebo o dizajnových svietidlách vyrábaných na Slovensku!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.