Kuchyňa nemusí mať veľa metrov štvorcových, aby v nej bolo všetko, čo potrebujete na varenie, pečenie a stolovanie. V Oresi vieme aj z malého priestoru vyčarovať dokonalú a plne funkčnú kuchyňu pre dobrý život.

O funkčnosti a dizajne kuchyne nerozhoduje jej veľkosť, ale usporiadanie. V malej kuchyni sa dajú urobiť veľké veci, aby v nej bolo všetko potrebné. Teda drez aj umývačka, varná doska, chladnička, rúra aj mikrovlnka a ďalšie priestory.

„Každá dobrá kuchyňa potrebuje okrem spotrebičov aj dostatok odkladacích priestorov. V malej kuchyni tento problém vyriešia skrinky až po strop a dômyselné rohové skrinky s otočným výsuvom,“ je presvedčená dizajnérka Oresi Eva Rečlová.

Namiesto špajze

Neverili by ste, koľko potravín sa dá prehľadne uložiť aj v úzkej potravinovej skrini. Stačí, aby mala dobrý systém usporiadania zásuviek, ktoré sa dajú vysúvať spoločne alebo každá zvlášť. Potom aj úzka a vysoká potravinová skriňa dokáže v malej kuchyni nahradiť komoru alebo špajzu.

Premyslené usporiadanie pomôže do malej kuchyne zmestiť aj všetky spotrebiče. Samozrejme, treba rátať s ich užšími variantmi. Skvelou vychytávkou je varná doska so zabudovaným odsávaním pár. Digestor tak nebude zaberať cenný priestor.

„Nábytok až po strop je trendy a podľa mňa je aj vysokopraktický. Dôležité je však zvoliť si v malej kuchyni vhodnú farbu nábytku, aby priestor nepôsobil stiesnene. Fungovanie v nej uľahčia dômyselné systémy otvárania skriniek, ktoré neuberajú z priestoru a umožňujú ľahký prístup do všetkých, aj tých najvyšších skriniek,“ pokračuje v radách naša odborníčka na kuchyne.

Nevzdávajte sa ostrovčeka

Ak sa vám páči kuchynský ostrovček, vzdať sa ho nemusíte ani v malej kuchyni. Bude síce menší, ale určite sa hodí, pretože rozšíri možnosti fungovania v kuchyni.

Ostrovček môže slúžiť ako priestor na stolovanie či stretnutie s návštevou a zároveň zväčší pracovnú plochu v kuchyni. Pod ním vzniká ďalší cenný úložný priestor, kde sa dajú odložiť buď kuchynské veci, alebo sa podeň jednoducho zasunú barové stoličky.

„Ideálne rozvrhnutie kuchyne a odkladacích priestorov je parketa pre kuchynského dizajnéra, ktorý má prehľad vo všetkých vychytávkach a novinkách, ale ovláda aj všetky systémy otvárania a odkladania. Vie poradiť podľa toho, ako sa kuchyňa bude využívať – či v nej budete každý deň variť pre niekoľkočlennú rodinu, alebo to bude skôr priestor, kde si ráno uvaríte kávu,“ hovorí expert na kuchyne Ladislav Jelen.

Pekné aj praktické

V malej kuchyni odporúčame využiť LED osvetlenie zafrézované do skriniek. Je to trendy, je to praktické, pri úzkom priestore s nábytkom až po strop to priestor opticky zväčší a zároveň ponúka dostatočné svetlo na prácu v kuchyni.

Farby nábytku treba voliť s citom práve kvôli menšiemu priestoru. Svetlá opticky zväčšuje, no nemusíte sa vzdať ani farebných akcentov. Dokonalý dojem dosiahnete, ak ho využijete iba na časti nábytku.

 

Premyslené detaily

V malej kuchyni je dôležité mať do detailov premyslené všetko usporiadanie nielen s ohľadom na veľkosť kuchyne, ale aj okná, dvere, prívod a odpad vody, prívod plynu a elektriny.

V každom kuchynskom štúdiu Oresi vám naši experti ochotne navrhnú kuchyňu práve do vášho priestoru. Dokážu pritom myslieť na každú maličkosť, čo určite opakovane oceníte, keď potom budete vo svojej kuchyni žiť a variť.

„Chyby, na ktoré prídete až po tom, ako kuchyňu začnete používať, sa odstraňujú ťažko. Riziko sa dá minimalizovať, pokiaľ pri plánovaní novej kuchyne využijete služby zabehnutého kuchynského štúdia, kde majú špecialisti na kuchyne skúsenosti s plánovaním a dokážu aj za vás myslieť na všetky problematické miesta a detaily,“ potvrdzuje L. Jelen.

 

Romantická alebo strohá?

Síce platí, že malá kuchyňa by mala byť v prvom rade funkčná, to vás však neobmedzuje vo výbere jej štýlu. Pretože funkčná a zároveň veľmi pekná môže byť malá kuchyňa v industriálnom, v minimalistickom, ale aj v romantickom či vintage štýle.

A čo je ešte lepšie, ak máte kvalitný nábytok a kovanie, keď vás po pár rokoch jeden štýl omrzí, stačí vymeniť dvierka a máte úplne novú kuchyňu za pár drobných.

„Odporúčam vyberať si kuchyne, ktoré majú certifikáty potvrdzujúce stabilnosť nábytku a jeho zdravotnú neškodnosť, certifikát kvality na kovania a ekologické certifikáty, potvrdzujúce, že materiály a výrobné postupy sú ohľaduplné k životnému prostrediu. V neposlednom rade odporúčam vyhľadávať aj certifikáty a ocenenia deklarujúce dobrý prístup k zákazníkovi a dodržiavanie vysokého štandardu kvality. To všetko v konečnom dôsledku znižuje cenu kuchyne,“ uzatvára L. Jelen z Oresi.

Kuchynská zástena: Ako si vybrať tú pravú?
Oresi radí: Ako si naplánovať kuchyňu
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.