O kuchyni mamy 8 detí a celom procese jej tvorby sme si už mnohé napísali a povedali. Chceli by sme sa však podeliť i o tie múdre, praktické a život uľahčujúce riešenia, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každého jedného projektu. V stredne veľkej kuchyni určenej 10 členom rodiny sme museli myslieť naozaj na každý detail, na súhru funkčných, technických i dizajnových aspektov a samozrejme zakomponovať požiadavky nových majiteľov. Poďme sa spoločne pozrieť na vybrané detaily Nikinej novej kuchyne.

Ergonomické kuchyne

O celý projekt kuchyne Niky Macinskej sa postarala senior špecialistka kuchynských návrhov, Stanka Kotvasová. “Priestor a dizajn sa stali v novej kuchyni hlavnými hráčmi. Úplne súhlasím, že vysporiadať sa s obidvoma aspektmi tak, aby boli v súlade a v komforte pre celú rodinu, bolo tým najhlavnejším cieľom,” hovorí Stanka. Nika bola od samého začiatku rozhodnutá pre bielu farbu s vysokým leskom v duchu aktuálne trendového minimalizmu. V spomenutom dizajnovom prevedení ponúkame kuchynské linky viacerých značiek, pre rodinu Macinských sme spoločne vybrali značku Livanza, model dvierok Avantgarde. “Je to lakovaná kuchyňa s vysokým leskom, medzi jej prednosti a kvality patrí tzv. bezúchytový systém, t.z bez madiel – je naozaj vhodný do rodín s deťmi, pretože úplne znižuje riziko poranenia sa. Stáva sa, že o madlo sa v kuchyni udrieme, zachytíme si oň šaty atď. A spomeniem aj rýchlu a praktickú údržbu, pretože z lesklého materiálu sa akákoľvek nečistota veľmi ľahko odstráni,” hovorí Stanka.

Zdravotná bezpečnosť a záruka kvality

Súčasťou vybranej kuchynskej linky je tzv. šuflíkový plnovýsuv s tlmeným dovieraním (čo znamená, že užívateľ môže naozaj plnohodnotne používať celý priestor šuflíka), pričom automatickou súčasťou je aj tlemené dovieranie dvierok, ktoré je integrované priamo v pántoch. “Značka BLUM je určite zárukov kvality, na svoje produkty ponúkajú doživotnú záruku a súčasťou ich služieb je práca vždy s aktuálnymi modelmi produktov,” dopĺňa Stanka Kotvasová.

Inteligentné spotrebiče

Špeciálnu pozornosť venovali obidve dámy, Nika i Stanka, kuchynským spotrebičom. Partnerom v tejto časti plánovania sa stala spoločnosť Siemens so svojou radou Studio Line. “Pamätám si, že pani Macinskej veľmi záležalo na tom, aby mala elektrickú rúru na pečenie v komfornej výške a preferovala v tej istej úrovni i mikrovlnnú rúru a kávovar. Tak som zrealizovala koncept troch spotrebičov, pričom ich rozmer a vizuálne usporiadanie som doladila kombináciou tzv. ohrevnej zásuvky. Ak sa nemýlim, p. Macinská si ju veľmi pochvaľuje (úsmev),” hovorí Stanka. V kuchynskej linke je teda použitá kombinovaná rúra na pečenie (je to bežná rúra na pečenie doplnená funkciou pečenia na pare – čo je zdravší a šetrnejší spôsob prípravy jedál), mikrovlnná rúra i dvojitý kávovar. Vďaka Siemens Studio Line sme tento výber doplnili i o širokú (90 cm dlhú) varnú dosku s kombinovanými zónami varenia a flexibilnou indukciou (umožnuje ľubovoľne rozmiestniť hrnce na varnej doske). Neoceniteľnou vlastnosťou je i funkcia Powermove plus, čo predstavuje inteligentné a intuitívne ovládanie stupňov výkonu pohybom hrnca a komunikácia varnej dosky s odsávačom pár. “Príjemnou vlastnosťou inteligentných spotrebičov je i možnosť ich ovládania cez mobilnú aplikáciu použitím bezdrôtovej funkcie prenosu dát WiFi,” dodáva senior špecialistka kuchynských návrhov, Stanka Kotvasová.

 

 

Riešenia na mieru

“V projekte sa nám tiež podarilo vytvoriť zaujímavý koncept kombinácie chladničky a mrazničky. Veľká rodina potrebuje veľa priestoru na uskladnenie potravín v chlade či mrazničke. Spoločne sme sa rozhodli, že ideálnym riešením bude využitie veľkoformátovej chladničky s mraziacimi boxmi a to tak, že sme ich zabudovali do kuchynskej linky a postavili ich jednu vedľa druhej. Rafinovane sme premysleli ich otváranie “zo stredu”, budia tak dojem trendovej a praktickej americkej chladničky,” dopl’ňa Stanka (chladnička Siemens, model K181RAD30 a mraznička Siemens, model GI21VAD30). Pani Macinská mala ešte jendu túžbu a to bola tzv. roletová skrinka. “V kombinácii bielej vysoko lesklej kuchyne, betónu a drevodekoru bolo rozhodnutie pre strieborno-sivastú roletovú skrinku jasné a jednoduché. Výhodami takéhoto úložného priestoru sú: 1) veľmi rýchle a praktické odloženie akéhokoľvek kuchynského riadu a kuchynských pomôcok, 2) úložný priestor pre malé kuchynské spotrebiče ako toustovač, rýchlovarná kanvica a i. 3) bezpečnosť pri práci, pretože v čase stavu otvorenia roletová skrinka nezaberá žiadny priestor a nikto sa nemôže poraniť skrz “otvorené dvierka”, ” dodáva Stanka Kotvasová.

Snáď posledným technickým a zároveň i dizajnovým doplnením celej kuchynskej linky bol čierny drez značky Franke a vodovodná batéria v kombinácii čierna a strieroná. “Kuchynské drezy a vôbec produkty tejto švajčiarskej značky patria medzi tie najlepšie. Pridaná hodnota Nikinho drezu je daná povrchovou úpravou sanitized – redukuje množenie baktérií a mikróbov na povrchu o 99 %, je praktický, ľahko udržiavateľný a ekologický. Tzv. fragranitový drez je vlastne zmesou žuly a akrylátovej živice (je odolný voči teplotám až do 280 stup. celz.). Na jeho údržbu sa použivajú len prírodné čistiace látky ako citrón či ocot. Súčasťou vodovodnej batérie sú aj keramické kartuše, ktorých životnosť i funkčnosť je oproti plastovým neporovnateľná (majú za úlohu miešať, otvárať alebo zatvárať vytekajúcu vodu, keremické kartuše sú odolné voči opotrebovaniu).

Veríme, že sa nám podarilo priblížiť Vám i technicko – praktickú časť realizácie projektu kuchyne pre rodinu Niky Macinskej. Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky, pokojne nám napíšte. Už teraz sa na ne tešíme. Prajeme Vám ešte príjemný deň :).

 

Autorka fotografií: Eva Horáková

Autorka 3D vizualizácie: Stanka Kotvasová

 

5 dizajnovo nadčasových kombinácií v kuchyniach!
Zo života v našej kuchyni - flambované palacinky!
1 odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.