ARLI – koncept originálnych a dizajnových svietidiel s označením „VYROBENÉ NA SLOVENSKU“! Na začiatku tohto neobyčajného a kreatívneho projektu bol farebný textilný kábel, resp. jeho deficit na trhu. V súčasnosti spoločnosť ARLI navrhuje a vyrába vlastné svietidlá pre domácnosti, kancelárie či celé budovy. ARLI dnes vedú dvaja priatelia z detstva, milovníci športu a súčasného dizajnu: Adam Ratulovský a Ján Závodný.

Kedy a kde sa začala rodiť myšlienka spojená s podnikaním v oblasti svietidiel?

A.R.: Predchádzala jej istá cesta, určite neprišla zo dňa na deň (úsmev). Zhruba pred 7 rokmi sme spolu s mojím dobrým známym založili firmu, ktorá sa dotýkala stavbárskeho priemyslu i architektúry. Môj vtedajší kolega sa venoval predovšetkým technickej stránke projektov a ja tej dizajnovej. V tej dobe som intenzívne sledoval množstvo rôznych fór, blogov i webstránok dotýkajúcich sa dizajnu, dizajnových prvkov a komponentov. Jeden sa opakoval a pútal moju pozornosť. Bol to farebný textilný kábel. Napriek tomu, že je to len detail v interiéroch, dokázal zohrať veľmi dôležitú úlohu.

Mohli by sme teda povedať, že tým správnym impulzom pre vznik značky Arli bol farebný textilný kábel?

A.R.: Určite áno! Cítil som veľký potenciál a utvrdzoval ma v tom i pomerne široký záujem zo strany klientov. V tom čase som im ale nevedel nijako pomôcť. Jediné, dnes až úsmevné, riešenie bolo pomôcť si oranžovým záhradným káblom (predlžovacím káblom, poz. autorky), ktorý sa mohol ďalej pod dohľadom elektrikára upraviť. Samozrejme, k dispozícii bola len jedna farba (úsmev). Tak som začal aktívne hľadať cestu, ako sa ku niečomu podobnému dostať. Veľmi rýchlo som zistil, že ide o dieru na trhu. Výrobou farebných textilných káblov sa v tom čase zaoberala len jedna jediná firma, ak si dobre pamätám, bola situovaná niekde v severských krajinách. Dokonca som sa pokúsil i o kontakt, ale naša komunikácia v tom čase nedopadla úspešne. Na moje prekvapenie som nenašiel aspoň podobnú výrobu ani v Číne a vieme, že v Číne sa predsa robí takmer všetko (pousmiatie). To boli asi silné momenty, ktoré ma utvrdili, aby som to nevzdal a hľadal riešenie doma na Slovensku.

Keďže som videla Vaše produkty a teda i svietidlá Arli Simple, trochu tuším (trochu viem), že hľadanie bolo úspešné, mám pravdu?

A.R.: Bolo (úsmev)!  Nebolo to jednoduché, ale nakoniec úspešné. Našli sme spôsob, ako a kde môžeme vyrábať textilnú časť na káble a to vo farebných prevedeniach od výmyslu sveta, čím sa nám uvoľnilo široké pole farebných kombinácií pre súčasný dizajn. Niekde v tomto čase sa aj pootvorila myšlienka, že ak máme v rukách zaujímavý kábel, bolo by dobré ho nepredávať len tak samotný… ale dotvoriť ku nemu aj svietidlo. Úplne na začiatku to boli najskôr káblové závesy, až neskôr prišli prvé svietidlá.

Stále išlo o spoločný projekt, v ktorom ste začínali zhruba pred 7 rokmi?

A.R.: Nie. Tie počiatky a prvé hľadania patria ešte do etapy môjho prvého podnikania. Ak by som mal byť presný, tak jednu časť dňa som venoval spoločným zákazkám s kolegom a druhú už spomenutým káblom a svietidlám. Takmer dva roky som mal akoby 2 zamestnania, pričom to druhé bolo stále len „hľadaním a pomalým utvrdzovaním sa v tom, čo chcem naozaj robiť“. Pravda je taká, že čím ďalej, tým viac sme sa s mojím vtedajším kolegom utvrdzovali, že on sa cíti veľmi dobre v tej technickej „stavbárine“ – v projektoch a kreslení -, pričom ja som čoraz viac cítil, že sa chcem venovať dizajnu. Tak sme spoločne dotiahli všetky rozrobené projekty a pustili sa každý do novej oblasti.

Niekde v tomto momente sa začína písať história značky Arli? Prečo Arli?

A.R.: Asi áno! Niekde okolo roku 2014/2015. Prečo Arli, to je veľmi jednoduché, Adam Ratulovský LIGHTS (úsmev).

Dať produktu svoje meno znamená, že mu plne veríte. Nepochybne je to dobrý začiatok pre ďalší úspech. Pomáhal Vám niekto so samotnou vizuálnou identitou či marketingom?

A.R.: Musím skromne povedať (úsmev), že je to celé moja práca. Išlo o postupný vývoj. Ani stránka na začiatku nevyzerala tak, ako vyzerá dnes. Všetko som sa učil postupne. Začínal som s jednoduchým webom, neskôr som zistil, že by bolo dobré predávať produkty aj cez eshop. Tak vznikol eshop. Následne som hľadal spôsob, ako tieto dve platformy prepojiť. Keď sa mi podarilo prepojiť všetky technické stránky, začal som s vizuálnou a dizajnovou úpravou. Veľa ľudí sa ma pýta, kto nám robil branding, identitu. Musím povedať, že v čase, keď to všetko vznikalo, som ani nemal potuchy, čo všetko vytváram (úsmev), robil som to s intuíciou a zdravým sedliackym rozumom. Dnes už viem, čo sú to dizaj manuály a čo všeto je za slovami branding či marketing, viem to aj vďaka tomu, že som si tým všetkým sám prešiel.

Prví zákazníci či neskôr obchodní partneri prichádzali bezprostredne s vytvorením prvých svietidiel? Aké boli Vaše začiatky?

A.R.: Určite mi veľmi pomohlo, že niekde na začiatku som sa pohyboval v oblasti architektúry a stavebného priemyslu. Spoznal som mnohých ľudí, s ktorými som v kontakte dodnes. Samozrejme, s vývojom a výrobou prvých svietidiel, tie prvé boli práve Arli Simple, teda farebný kábel dizajnovo prepojený so žiarovkou, sa spája obrovské množstvo času vo vývoji a neskôr v realizácií prvých zákaziek. Pridanou hodnotou týchto svietidiel je možnosť ich farebne variovať podľa požiadaviek klienta (farba kábla, farba komponentov, krytiek, výber žiarovky atď.). V tejto časti mi veľmi pomohol i môj kamarát Filip Bobr. Neskôr sa naše cesty rozišli, ale v istom čase sme si veľmi pomohli.

Už takmer 3. rok pracujete v tíme, vedľa Vás sedí Váš kolega Ján. Kedy ste pocítili, že je čas prijať do tímu niekoho ďalšieho?

A.R.: Práca v tejto oblasti je veľmi nárazová. Ako som spomenul, pár ľudí mi v istých fázach pomohlo a v iných momentoch som dokázal prácu pokryť sám. Časom však prišli aj väčšie zákazky a ja som si uvedomoval, že by bolo dobre, ak by niekto pracoval so mnou. Vedel som, že Janko sa vracia z Francúzska, kde pôsobil niekoľko rokov ako aktívny basketbalista, poznali sme sa zhruba od strednej školy. Mali sme spoločných kamarátov a obaja sme sa aktívne venovali športu, ja teda hokeju. Vedel som, že Janko je veľmi spoľahlivý a mal veľkú chuť pracovať.

Ako si spomínate na Vaše začiatky v Arli?

J.Z.: Boli pre mňa vstupom do úplne novej pracovnej oblasti (úsmev)! Keď sme sa stretli s Adamom a začali sa baviť o celom projekte Arli, veľmi sa mi to páčilo. S aktívnym basketbalom som skončil a v podstate som hľadal nové odvetvie, novú pracovnú oblasť. S Adamom sme sa poznali už nejaký ten rôčik, veril som mu a išiel som do toho.

Aké boli prvé pracovné prekážky, ktoré ste spoločne prekonávali?

J.Z.: V prvom rade ma Adam musel úplne zasvätiť do problematiky výroby svietidiel, nejde len o elektrickú a dizajnovú časť. Za celou výrobou sú manuály a štúdium noriem, ktoré musia naše produkty spĺňať pre potreby domáceho trhu a vôbec európskeho trhu. No a tiež to boli dlhé hodiny v našej dielni, kde sme samotné svietidlá reálne tvorili a vyrábali, dotýkali sa materiálov a občas s nimi bojovali, hľadali ideálne riešenia.

A.R.: Ale musím dodať, že nám to išlo naozaj svižne (úsmev).

I dnes prechádzajú všetky svietidlá Vašimi rukami?

J.Z.: Nie všetky, ale takmer všetky. Je to dané veľkosťou objednávky. Máme svojich stálych brigádnikov, s ktorými spolupracujeme. Sú to spoľahliví, zaškolení (najmä pre bezpečnosť pri práci) „takmer“ kolegovia. V tejto práci je veľmi dôležité byť pozorným a premýšľať. Nejde totiž o sériovú výrobu, kde sa opakuje istá činnosť. Naše svietidlá vyrábame priamo na zákazky a pre individuálne potreby. Umožňujeme variovať farebné kombinácie a prispôsobujeme produkt klientovi.

A.R.: Za istých okolností by som Vám ukázal i farbu na mojich rukách (úsmev), občas chodím na pracovné stretnutia a schovávam si ruky pod stôl. Sme v tej fáze, že aj my dvaja ideme do výroby, akonáhle potrebujeme rýchlo zareagovať, ideme na plné obrátky a to všetci bez výnimky.

J.Z.: Občas je to i veľký relax (interne to voláme „oddych vo výrobe“) odpútanie sa od práce za počítačom, od komunikácie s okolitým svetom – čaro fyzickej práce. Dotýkať sa toho procesu neustále musíme, keďže produkty kreslíme, musíme reálne vedieť, ako sa nákres prenáša do reality, do kompatibility materiálov, farieb a vizuálu vôbec.

Ako vznikajú nové svietidlá? Pracujete na nich spoločne?

J.Z.: Podklady, ako bude vyzerať nové svietidlo, tvoríme spolu… Hovoríme o ňom a Adam kreslí a vytvára prvé náčrty, bezprostredne riešime i materiál a spôsob realizácie, ako by sa dalo to svietidlo vyrobiť. Všetko je to v línii teoretickej, lebo v praxi občas prídeme na to, že niektoré riešenia nefungujú, ako sme si predstavovali. Občas vznikajú dobré nápady aj priamo pri výrobe prototypov.

A.R.: Pracujeme v pomerne malom odvetví. Veľmi málo firiem aj čosi vyrába, a nie je len akýmsi distribútorom hotových produktov. Možnosť diskusie je v našom komerčnom priestore malý, takže si vo väčšine prípadov musíme s Jankom poradiť sami. Ale darí sa nám. Z čoho máme obaja radosť.

Máte rozdelené pracovné povinnosti? Je niekto z Vás dvoch viac šéfom?

A.R.: Nie, určite to tak necítim. Aspoň ja nie. Každý je každú hodinu na inej pracovnej pozícii. Ja viac robím za počítačom, riadim, komunikujem. Janko dozerá na výrobu, obchod a komunikuje so zákazníkmi. Ale sú situácie, v ktorých je to i naopak. Je to veľmi individuálne. Dôležité je, že sa vieme zastúpiť v ktorejkoľvek úrovni.

J.Z.: Napriek tomu, že som nastúpil na už idúci vlak, musím povedať, že od začiatku ideme spolu. Súhlasím, že sa v práci úplne dopĺňame a pomáhame si.

Je niečo, čo by ste poradili iným, ktorí sa púšťajú do podnikania v podobnej oblasti na Slovensku?

A.R.: Ak je niekto presvedčený a má jasne stanovený cieľ/službu/produkt, tak len, aby to nevzdal a hľadal cestu.

J.Z.: Súhlasím, napriek tomu, že sa veľmi často stretávame s malou flexibilitou u rôznych výrobcov (najmä komponentov), napriek tomu, že majú možnosti a prostredie na to, aby vyrobili čosi na mieru, veľakrát to kvôli malej zákazke odmietnu. To sú náročné momenty. Dôležité je, nevzdať sa a hľadať iné schodné riešenie. Nám sa zatiaľ darí nachádzať ich.

Kde všade môžeme vidieť Vašu prácu, Vaše svietidlá?

A.R.: Medzi klientov, ktorým sme robili špeciálne dizajny a osvetľovali sme ich priestory patria napríklad predajne ZOOT, Profi Roll, Swan v Bratislave, Prezidentský palác (dodávka práve textilných káblov, ktoré museli splniť farebné normy kvôli Pamiatkovému úradu SR), finančné centrum Mercedesu v Bratislave, Sygic (kancelárske priestory) , Eset (kancelárske priestory), Hap Hap a mnohé ďalšie…

A posledná otázka, aké sú Vaše priania pre Arli do ďalšieho pracovného roka?

J.Z.: Veľmi by sme sa chceli zúčastniť dizajnovej výstavy v Kolíne, ale rovnako aj výstavy na domácej pôde v Nitre!

A.R.: A tiež neustále tvoriť nové zaujímavé svietidlá, napredovať a aj naďalej budovať kvalitnú slovenskú značku, ktorá bude mať stabilné miesto na trhu.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a prajeme Vám veľa zaujímavých projektov, neustále rozvíjajúcu sa fantáziu pre tvorbu nových produktov a v neposlednom rade i spokojných zákazníkov.

PS – ak by ste chceli vedieť viac o Arli svietidlách, chceli ste vidieť ich produktové línie, nájdete ich na www.arlistore.com .

Zo života v našej kuchyni - domáci kváskový chlieb!
Festival plný zaujímavých ľudí, neodolateľných vôní a dobrých nápadov - KITCHEN FEST!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *