Tak, ako sme si sľúbili v predchádzajúcej časti blogu – tak aj plníme! Napriek tomu, že už čo to vieme o laminátových a drevených (masívnych) pracovných doskách, možnosti výberu nie sú ani zďaleka vyčerpané. Nuž teda s plným nasadením, množstvom informácií a dobrou náladou POKRAČUJEME!

Pracovné dosky z prírodného kameňa

Prírodný materiál je svojou štruktúrou, vzhľadom i farbami len veľmi ťažko nahraditeľným prvkom najmä v modernej kuchyni. Súčasný dizajn prepája nielen studené industriálne línie s teplým drevom či tehlou, ale aj sýty prírodný kameň s čistým vysokým leskom v odtieňoch od snehovej bielej cez slonovú kosť (ivory), kvetinovú bielu (floral white), krémovú bielu (creme) až po jemne béžovú (beige). Pracovné dosky z prírodného kameňa sú ekologickou voľbou, nie sú náročné na neskoršiu údržbu (snáď len občasné preleštenie) a vcelku dobre odolávajú vysokým teplotám. Medzi nevýhody takýchto pracovných dosiek môžeme zaradiť nerovný povrch, trhlinky či naturálnu štruktúru, ktorá môže byť menej praktická. Je pravda, že prírodné pracovné dosky sa impregnujú politúrou (liehový lesklý lak), aby nielen v spomenutých trhlinách, ale aj v celej svojej ploche nenaberali vlhkosť a neprijímali rôzne potravinové tekutiny, ktoré sa na pracovnej ploche môžu nachádzať. Najčastejšie využívaným prírodným materiálom je žula, kremeň, pieskovec, travertín či mramor. Cena takejto pracovnej dosky je vyššia, pohybuje sa na úrovni od 450-500 eur/meter.

Pracovné dosky z technického a umelého kameňa

Ide o pomerne často vyhľadávaný materiál, prečo je tomu tak si hneď povieme. Technický kameň vzniká zo zmesi rozdrvených minerálov a polyesterovej či akrylátovej živice, ktorá spája tieto častice do jemného, takmer dokonale hladkého povrchu. Spojením komponentov vzniká tzv. technický kameň – vysoko odolný, bezpórový (neprijíma vlhkosť a neabsorbuje žiadne tekutiny) a dostatočne tvrdý. Silnou stránkou takéhoto materiálu je i široká farebná paleta a veľký výber jednotlivých druhov minerálov. Pri pracovných doskách vyrobených z tzv. umelého kameňa ide o vernú imitáciu chladného hladkého materiálu, pričom spôsob spracovania týchto dosiek umožňuje tzv. bezspojový vzhľad. Pridanou hodnotou je tak i antibakteriálny (vysoko hygienický) povrch, vďaka čomu sa tieto pracovné dosky veľmi dobre využívajú i v sanitárnych a zdravotných zariadeniach či vo verejných priestoroch (reštaurácie, hotely atď.). Cena takejto pracovnej dosky začína na sume okolo 350 – 400 eur/meter.

Keramické pracovné dosky

Určite by sme nemali opomenúť i keramické pracovné dosky. Porcelánová keramika je najtvrdším materiálom a z exteriérového prostredia sa jej využitie presúva i do interiérov. Veľmi silnou stránkou je vysoká odolnosť voči chemikáliám a nehorľavý povrch. Ak ste veľkými gurmánmi a pôžitkármi pri varení, na keramickej pracovnej doske môžete pokojne i flambovať. Je o niečo ľahšia oproti kameňu a odolná voči oderom, poškriabaniu či silnému zaťaženiu. Tieto vlastnosti sa však odrážajú i v cene za bežný meter, ktorá začína na sume okolo 500 eur.

Nuž, o množstvo tovaru, z ktorého si môžeme vybrať nie je núdza. Oveľa náročnejšie je rozhodnúť sa a múdro, rozumne i esteticky všetky vedomosti spojiť do peknej a príjemnej kuchyne. Veríme, že sme Vám aspoň málinko pomohli a výber bude o čosi jednoduchší.

Želáme Vám ešte pekný deň a nezabúdajte, v prípade otázok či pripomienok nám môžete nechať odkaz v komentári :).

 

ZDENĚK ŠTĚTINA: „Gorenje má okrem produktov aj čosi viac, má dušu!“
Zo života v našej kuchyni - domáci kváskový chlieb!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.