Súčasný dizajn ponúka neobvyklé riešenia interiérov, prepája štýly a koncepty, ponúka hru materiálov a farieb. Paleta interiérových nápadov a realizácií je pestrá, odvážna a prekračujúca akékoľvek konvencie. Napriek tomu je “vzdušná biela kuchyňa” akýmsi nesmrteľným symbolom ľahkosti, elegancie i nadčasovosti. Viete prečo je to tak?

Biela kuchyňa pretrváva v skúškach času – stále v štýle

Biela farba je v dizajne neobyčajne dôležitá a potrebná, spája sa predovšetkým s čistotou a jednoduchosťou. Tieto atribúty sú pre prostredie kuchyne silným hráčom a intetnzívne pomáhajú prekonávať krátkodobé trendy či módne vplyvy. Prekročením prahu bielej kuchyne sa plynule stráca pocit, že bola dizajnovaná pred 5 či 10 rokmi. “Do karát” hrá i samotný fakt, že biela farba je využiteľná v mnohých štýloch: od vidieckeho, cez vintage i tradičný, až po súčasný moderný.

Biela ako neutrálny hráč – je ľahko kombinovateľná s akoukoľvek inou farbou

A nielen s akoukoľvek farbou, ale i s akýmkoľvek materiálom (prírodným či industriálnym). Nemali by sme zabúdať, že “nie je biela ako biela”. Tóny bielej prechádzajú od chladnej “all white” jasná, žiarivá biela, pripomínajúca čerstvo napadnutý sneh cez “cotton white” bavlnenú bielu s prímesou teplých tónov slnka v bielej kvitnúcej bavlne až po “off white” tzv. zhasnutú bielu prelínajúcu sa s krémovou až jemne žltastou farbou. Tón bielej farby určuje i jej ďalšie využitie a jemne ju radí k vybranému štýlu. Súčasťou spomenutého vidieckeho sú kuchynské dvierka v odtieňoch ecru doplnené o jemnú frézu a starobilý mosadzný úchyt, pričom jasná biela je súčasťou čistých moderných bezúchytových kuchynských dvierok.

Biela odráža svetlo a opticky zväčšuje malé priestory

Obrovskou výhodou bielej farby je jej schopnosť odrážať svetlo – biele kuchynské dvierka sú takmer nenahraditeľné v priestoroch s nedostatkom prirodzeného svetla. Okrem toho opticky zväčšuje a prevzdušnuje samotnú miestnosť, v ktorej je kuchyňa umiestnená.

V bielej kuchyni je neustály priestor pre tzv. redesigne

Redesigne, inými slovami “úprava vzhľadu, funkcie alebo obsahu” je ekonomickým, ekologickým a časovo nenáročným procesom obnovy nášho obytného priestoru. S istotou môžeme povedať, že s bielou farbou v základe je akýkoľvek redisigne oveľa jednoduchší. Stačí vymeniť pár doplnkov: pracovnú dosku, úchyty na korpusových dvierkach, spotrebič či doplnky (kvetináč, kuchynské náradie a i.) a bezprostredne cítime vôňu novej miestnosti.

Tipy a triky: biela kuchyňa je i pomerne bezpečnou designovou investíciou pre tých, ktorí prenajímajú bytové priestory či pre tých, ktorí radi prijímajú životné výzvy a zrejme nezostanú žiť v jednom byte/dome do konca svojho života – je “dobrým základným materiálom” pri predaji či kúpe nehnuteľností.

A akú kuchyňu máte doma Vy? Napíšte nám a podeľte sa o svoje skúsenosti, potešíme sa :).

 

 

Vitajte v Aďkinej novej kuchyni - časť tretia
Nikola Rafaj "Do každej jednej torty vkladám seba, každá je originál"
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.