Ten moment pri pokladni, keď vo svojom batohu hľadám eko nákupnú tašku predstierajúc istotu pred netrpezlivou pani predavačkou/pánom predavačom: „hneď to bude“ a v hlave mám len jedinú myšlienku: „kde som ju dala, kde je tá taška – matka zem, prečo ju nenosím na jednom mieste?!“ V mojom prípade platí aj pre peňaženku a kľúče – v akejkoľvek situácii, chvíľami som vážne úsmevne tragická.

Nebyť ekologickým je v dnešnej dobe vskutku nerozumné. V tejto chvíli nemám na mysli žiadny ultra super moderný prístup – ale len bežný každodenný život. V ňom sme v priebehu jediného dňa veľakrát postavení do situácie „tu a teraz“ alebo „aj zajtra je deň“. Enviromentálne a ekologické otázky sú dnes intenzívne diskutované a asi by sme sa tomu nemali čudovať. Tento text však nepíšem ako ďalší premotivovaný návod s názvom: „10 rád pre ekologickejší život na zemi“ alebo „15 tipov ako správne separovať“. Píšem ho ako bežná žena z domácnosti, ktorá sa rozhodla nevzdať sa a po malých krokoch, dňom za dňom, sa zlepšuje.

 

Všetko to začalo taškou. Áno, obyčajnou eko nákupnou taškou, ktorú mi raz ukázal jeden môj dobrý kamarát (pozdravujem ťa, Vašečku). V skratke: krásne farby, geometrická potlač, pomerne veľké uši (teda ľahko nositeľná i na pleci, čo preferujem) nosnosť do 20 kg a vyrobená z ekologických materiálov. Bolo to už pár rokov dozadu, v čase, keď eko tašky boli skôr okrajovým tovarom (takmer podpultovým :D). Veľmi som sa jej potešila. Vždy som pociťovala akúsi príťažlivosť s krásnym, nevšedným a ešte aj užitočným v každodennosti našej (milujem kreativitu – je to proces neustáleho objavovania). A nezabúdajme, taška je naším doplnkom. Je úplne jedno, či máme práve ležérny deň alebo ideme na nejaké pracovné stretnutie. Cestou sa takmer vždy zastavíme v potravinách, drogérii či na pumpe a všetko potrebné v rukách neunesieme. Tá moja „prvá“ mi stále slúži, bude to už 7 rokov. Nebudem klamať, že v medzičase som svoju zbierku zaujímavých nákupných tašiek celkom rozšírila (môj manžel sa občas nestíha čudovať a vraví, že ja som si z tých tašiek spravila „kabelky“ :D).

Eko tašky, ktorých počet som musela postupne navyšovať, vďaka mojej roztržitosti :D, boli mojím prvým krokom. Postupne pribúdali ďalšie väčšie či menšie drobnosti. Dnes môžem povedať, že naša rodina separuje, pokúša sa eliminovať plastové obaly, používa čistiace prostriedky šetrné ku prírode (ocot je ako čistiači prostiredok nenahraditeľný pomocník)… Veľa nakupujeme v sekáčoch a oblečenie nikdy nevyhadzujeme, nosíme ho na miesta, kde ho ľudia potrebujú, prípadne ho niekomu darujeme. Používame drevené varešky na varenie a ekologické hubky na riad! Naša Mela nosí látkové plienky (ale sú situácie, v ktorých použijeme aj jednorázovky) a hrá sa i s recyklovanými hračkami (v plenj úprimnosti, tým plastovým sa nám nepodarilo úplne vyhnúť). Jej obľúbení sú škriatovia z dielne Soničky Mrázovej.

Praví EKO hrdinovia by sa pri mojich riadkoch možno i pousmiali, ale to vôbec nevadí. Myslím, že dôvod, pre ktorý som ich napísala je ten, aby sme na seba neboli príliž prísni. Vysoko postavené kritériá nás v mnohých prípadoch demotivujú a o to ľahšie si povieme: “na čo by som to robil/a, veď aj tak to nemá zmysel, to by museli separovať všetci”. Buďme ku sebe a nášmu okoliu zhovievaví, majme sa radi aj keď sa nám všetko nepodarí na 100%. Hlavne neprestávajme myslieť na zajtrajšok a po nejakej tej prestávke sa zas vráťme na správnu koľaj. Budeme mať z toho dobrý pocit a budeme zaručne lepšími a krajšími.

Vašek a “jeho” eko taška bol môj prvý impulz. Ten dôležitý moment, v ktorom sa niekde vo mne stlačilo tlačidlo „ŠTART“ a ja ho už nechcem a nemôžem vypnúť (i keď je to občas náročné a sem tam i pokrivkávam). Ten dôležitý moment, keď som si spomenula na svoju mamu, ako sedí za šijacím strojom a šije mi ďalšie vrecko na papuče či novú tašku na telocvik (tak hlúpo som vtedy chcela nejakú super igelitku či poloplastový ruksak – látkové tašky sa v 90. rokoch nenosili :D). Ten dôležitý moment, v ktorom som pocítila, že raz chcem byť matkou i ja a svojim deťom chcem dať viac. Túžim, aby to boli múdri ľudia s hodnotami, v ktorých je okrem iného i miesto pre našu krásnu prírodu.

S radosťou pripájam aj pár odkazov na moje oblľúbené produkty. Možno tak posuniem dobrý impulz. A tiež sa poteším Vašim dobrým nápadom i radám. Majte všetci pekný deň.

Vaša Vera

(žena, manželka i matka :))

 

ZOZNAM

menejodpadu.shop/www.ecoterra.sk/eshop.tierraverde.sk/www.loqi.eu/collections/bags/https://www.instagram.com/zvery.madebyme/?hl=en/uashmama.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inšpirácie pre moju kuchyňu!
Na káve s Jaroslavom Hamšíkom
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *