Naplánovať novú kuchyňu môže byť hračka, ak vám s tým pomáhajú odborníci so skúsenosťami. Veľkým plusom je určite nielen 3D vizualizácia, ale aj presné zameranie budúcej kuchyne. Bez skúseností sa však plán a najmä realizácia kuchyne môžu zmeniť na nočnú moru.

V kuchyni sa aktuálne nosia kompaktné tvary, zabudované spotrebiče, zafrézované LED osvetlenie, a to všetko v kombinácii s najhorúcejším trendom roka 2023 – karmínovo červenou farbou Viva Magenta, ktorá krásne dopĺňa bielu Blank Canvas, farbu roka pre kuchyne Oresi.

 

Chyby, ktoré sa opakujú

Novú kuchyňu si Slováci zariaďujú iba niekoľkokrát za život. Pritom sa neustále menia nielen trendy, ale najmä možnosti – technológie a systémy, ktoré do kuchyne neodmysliteľne patria.

To je dôvod, prečo sa pri plánoch oplatí obrátiť na kuchynské štúdio Oresi. Pracujú v ňom dizajnéri a plánovači kuchýň, ktorí majú bohaté skúsenosti a dokážu myslieť na každý detail aj za vás.

„Chyby, na ktoré prídete až po tom, ako kuchyňu používate, sa odstraňujú ťažko. Riziko sa dá minimalizovať, pokiaľ pri plánovaní novej kuchyne využijete služby zabehnutého kuchynského štúdia,“ hovorí Ladislav Jelen z Oresi.

K častým chybám patrí zlé zameranie, nedomyslené rozloženie pripojení na vodu, elektrinu, plyn a odpad, nevhodné umiestnenie a smer otvárania okien a dverí či málo skúseností s tým, ako sa dá využiť celý priestor na maximum.

 

Prvý krok plánu: meranie

Základom dobrého plánu kuchyne je správne zmeranie priestoru a presné zaznačenie polohy a výšky prípojok energie (voda, plyn, elektrina).

Na naozaj dokonalé zmeranie môžete využiť naše mobilné kuchynské štúdio so službou Peter Meter. Všetko zameriame na milimeter presne a vy napriek tomu, že sa o nič nestaráte, máte garanciu stopercentne odvedenej práce.

 

Dokonalé využitie priestoru

V trendy kuchyni je priestor maximálne využitý. Dokážete si však predstaviť, že budete mať nábytok až po strop či kuchynské skrine veľké ako šatníky?

„Aj tu vieme pomôcť, a to vďaka 3D vizualizácii plánu budúcej kuchyne,“ pokračuje L. Jelen. „Efektívne vnútorné rozvrhnutie kuchyne a odkladacích priestorov je parketa pre kuchynského dizajnéra, ktorý má prehľad vo všetkých vychytávkach a novinkách, ale hlavne ovláda všetky systémy otvárania a odkladania. Vie poradiť podľa toho, ako sa kuchyňa bude využívať – či v nej budete každý deň variť pre niekoľkočlennú rodinu, alebo to bude skôr priestor, kde si ráno uvaríte kávu.“

Súčasťou plánu je v ideálnom prípade aj osvetlenie. Riešiť ho až nakoniec môže ísť na úkor funkčnosti a úžitku. Nad pracovnou plochou by malo byť osvetlenie s intenzitou 500 luxov na štvorcový meter a neutrálne biele svetlo, ktoré sa najviac podobá na denné.

„Večer je na svetelnú pohodu očí lepšie používať teplé tóny okolo 2 700 kelvinov. V bytoch, kde kuchyňa priamo nadväzuje na obytný priestor a býva aj zdrojom večerného osvetlenia, je to vhodnejšie. Ideálne je použiť LED pás s nastaviteľnou teplotou svetla,“ vysvetľuje odborník z Oresi. 

Opatrne s farbami

Farba roka Viva Magenta, ktorú ako vždy vybral americký Pantone Color Institut, je plná sily, energie a elánu. Symbolizuje chuť žiť, ale je v nej aj dávka rebélie. „Napriek tomu, že je to krásna farba, v kuchyni s ňou treba zaobchádzať opatrne, aby jej nebolo priveľa,“ je presvedčený L. Jelen.

Dobrú službu urobí na časti kuchynského nábytku, napríklad na dolných zásuvoch, na horných skrinkách alebo na spotrebičoch a doplnkoch. V kombinácii s teplou bielou Blank Canvas bude efekt ešte lepší. Červená vynikne, biela ju zároveň zjemní.

Ergonómia a zonácia

Istotu, že v novej kuchyni sa vám bude dobre variť a dobre žiť, budete mať vtedy, ak bude správne rozdelená na odkladaciu, prípravnú a varnú zónu a pokiaľ budú spotrebiče aj výška nábytku ergonomické.

Vľavo by mali byť úložné miesta s odkladacou plochou (chladnička, mraznička, potravinová skriňa). Ďalej smerom doprava umývacia zóna (drez, umývačka, priestory na odpadky). Po pravej ruke je dobré mať varnú dosku s digestorom.

Pri pláne treba dbať aj na materiály, kvalitu kovania, spôsob otvárania a výsuvy. „Odporúčam vyberať si kuchyne, ktoré majú certifikáty potvrdzujúce stabilnosť nábytku a jeho zdravotnú neškodnosť, certifikát kvality na kovania a ekologické certifikáty potvrdzujúce, že materiály a výrobné postupy sú ohľaduplné k životnému prostrediu. V neposlednom rade odporúčam vyhľadávať aj certifikáty a ocenenia deklarujúce dobrý prístup k zákazníkovi a dodržiavanie vysokého štandardu kvality. To všetko v konečnom dôsledku znižuje cenu kuchyne a vy máte istotu, že dobrý bude nielen plán, ale aj skutočná nová kuchyňa,“ uzatvára L. Jelen z Oresi.

Malá kuchyňa: Žiadne obmedzenia!
Trendy v kuchyniach 2023: Exkluzívny look za rozumné peniaze
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.