Po dvadsiatich rokoch vymenila moderátorka, scenáristka a autorka kníh Emma Tekelyová starú kuchyňu za novú. Vybrala si kuchynskú linku GIRONA z kolekcie radu BAUFORMAT od Oresi. A ani na okamih sa s ňou nemusela zžívať. Jednoducho si „sadli“.

Rozhodnutie vdýchnuť interiéru nový život padlo u Emmy Tekelyovej na dvadsiate výročie nasťahovania do domu. O novej kuchyni uvažovala už dlhšie, ale všetci to poznáme – času je málo a toho, čo treba zvládnuť, podstatne viac. Nastal však ten správny okamih a aby veci do seba zapadli, spolu s kuchyňou sa inovovalo celé prízemie.

Doplnok, ale nie kulisa

„Ako estétka oceňujem, že nová kuchyňa sa u nás vôbec nemusela ,zabývať‘, a ako žena som nadšená, že sme si porozumeli od prvej chvíle ako najlepšie kamarátky. Chcem mať doma okolo seba pekné veci, ale obývací priestor ako celok musí byť vyslovene moja krvná skupina,“ prezradila E. Tekelyová.

Aj preto svoju novú kuchyňu vyberala podľa šatníka! „V skrini vidím, ktoré kúsky som si kúpila na efekt a mala ich na sebe len raz, a ktoré nosím dookola. Sú to veci, v ktorých sa dobre cítim bez toho, aby som si uvedomovala, prečo ich mám na sebe. Tie potvrdzujú aj to, že kvalitu neoklamete. Myslím, že takto by to malo byť aj s bytovým zariadením. Kuchyňa s obývačkou je dnes srdcom domu,“ je nadšená moderátorka.

Kuchynský priestor je nadčasový, kvalitný, plný nových technológií a Emma Tekelyová dúfa, že bude dobre slúžiť celé roky. „Stará kuchynská linka bola z dreva, kvalitná, zachovaná, preto sme ju nevyhodili, ale darovali na ďalšie používanie. Takto som vyberala aj novú. Mám rada minimalizmus, nadčasovosť, kvalitu. Okrem toho mi išlo o nový vzhľad, novšie technológie a lepšie vnútorné vybavenie.“

Pôvodné dispozície, nový vzhľad

Priestorové dispozície kuchyne sa nemenili, napriek tomu má úplne nový vzhľad. Emma Tekelyová v kuchynskom štúdiu Oresi stavila na linku GIRONA z kolekcie radu BAUFORMAT v čiernom zamatovom matnom laku s obojstranne lakovanými dvierkami. „Vizuálny koncept som nosila v hlave už dlhšie, nasledovalo rozhodovanie o farbe a farebných kombináciách. Trochu som sa bála čiernej a sivej, ktoré som si vybrala, no v kombinácii so svetlým dubom vyznievali v návrhu presne podľa mojich očakávaní ,loftovo‘. Akurát som nevedela, ako si sadnú v interiéri.“

S voľbou materiálov, záverečným rozložením kuchyne a s vnútornými detailmi pomáhal odborník z Oresi. „Veľkou výhodou bola aj vizualizácia. Chcela som závan nového dizajnu, ktorý bude viditeľný a súčasne neviditeľný ako cisárove nové šaty. Dodatočne oceňujem všetky nenápadné detaily, ktoré sú síce schované v útrobách skriniek, ale robia život v kuchyni praktickejším aj pohodovejším. Zatváranie, otváranie aj organizéry fungujú intuitívne. A údržba! Moja kuchyňa vlastne nepotrebuje veľké upratovanie ani umývanie. Samozrejme, súvisí to s kvalitou, ktorú vidno už na prvý pohľad,“ teší sa E. Tekelyová.

Nové zvyky v novej kuchyni

Detaily, ktoré robia z bežnej kuchyne skutočnú kuchyňu, sú ukryté napríklad v nosiči MDF, vo vnútornom vybavení značky BLUM či v zásuvkách BLUM Antaro, doplnených sklenenými bočnicami. Emma Tekelyová si vybrala doplnky aj sokle v identickom prevedení ako dvierka kuchynského nábytku. Celkový dizajn dopĺňajú jemne zladené úchytky v matnej čiernej farbe.

Ostrovček skombinovaný s pracovnou doskou je z veľkoformátovej keramiky, v pracovnej doske v jemnom drevodekore s PP hranou je zapustený drez s batériou a dávkovačom saponátu.

„Keď montéri vybaľovali jednotlivé čierne skrinky, manžel poznamenal, či som mu už kúpila truhlu,“ smeje sa bývalá hlásateľka. Keďže trávi v kuchyni viac času práve ona, manžel nechal výber na ňu. A s výsledkom je spokojný. „Keď to porovnám so starými konceptmi, moja nová kuchyňa má svoj osobitý štýl, ,nevytrubuje‘ na prvú: pozor, tu číha sporák, tu pachy, tu robota, tu sa varí, pečie, umýva špinavý riad. Naopak, žijeme v nej, pripravujeme niečo chutné pod zub, a to celé je vlastne bez pocitu práce. Táto elegancia v každodennosti ma neprestáva fascinovať.“

Kým v minulosti uprednostňovala E. Tekelyová rýchle a ľahké recepty, s novou kuchyňou prišli aj nové zvyky. „Dnes nielen varím, ale aj pečiem. A okrem toho robím v kuchyni mnoho iných vecí. Zdobím kytice zo záhrady, rámujem obrázky, dokonca strihám a šijem. To mi zostalo z čias, keď som navrhovala módne kolekcie. Na priestrannom pulte sa strihalo a špendlilo najlepšie. Jediné, čo v kuchyni nerobím, je písanie. Knihy píšem vo svojom ateliéri na poschodí, odkiaľ mám výhľad na potok pod oknami.“

Je niečo, čo by vo svojej novej kuchyni predsa len zmenila? „Iba načasovanie. Mala som sa rozhodnúť oveľa skôr. Ten pocit ženy dôverne poznajú. Chcete si kúpiť nové šaty, dlho ich neviete nájsť a potom sa odrazu objavia, oblečiete si ich a hneď sa v nich cítite sama sebou. Kvalita, dizajn, technológie sú neživé. Veciam vždy musíme dať vlastnú energiu, aby sme spolu žili s radosťou,“ uzatvára moderátorka.

Trendy v dizajne kuchýň na rok 2024: Čistota, funkčnosť, praktickosť
Od Oresi máte kuchyňu snov s 10-ročnou zárukou
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.