Hovorí sa, že dušou domu je svetlo a jeho srdcom je kuchyňa. Vzájomná súhra týchto priestorov vytvára harmóniu. Aj preto je veľmi dôležité myslieť na svetlo v kuchyni: rozžaruje a oživuje celý priestor. Okrem toho je veľmi dôležitou súčasťou jej pracovnej i užívateľskej funkcie. Vhodná kombinácia prirodzeného svetla a intenzity osvetlenia prináša neobyčajný komfort a atmosféru tejto miestnosti. Svetlu venujeme špeciálnu pozornosť pri plánovaní každej jednej kuchyne.

Livanza: model dvierok Avantgarde (viacvrstvový lak vo vysokom lesku)

Livanza: model dvierok Aria (hodvábny mat odtieňa magnólia)

Osvetlenie kuchyne

Osvetlenie kuchyne rozdelíme do dvoch rovín. Prvou je osvetlenie miestnosti, v ktorej bude kuchynská linka a druhou je osvetlenie samotnej kuchynskej linky. Poďme pekne po poriadku. Zásadnou informáciou je množstvo, umiestnenie i veľkosť okien, tiež ich orientácia (južné, východné atď.). Mali by sme dodržať dve zásady, a to: individuálne osvetlenie miestnosti a individuálne osvetlenie jedálenskej časti. Svetlo, ktoré použijeme môže byť teplé (oditenie krémovej/žltej) alebo studené (biele). Vo všeobecnosti je prirodzenejším teplý variant, ale nemusí to vždy platiť. Vychádzať bz sme mali i z priestoru a farieb, ktoré sú v kuchyni použité.

Osvetlenie kuchynskej linky

Správne osvetlenie pracovnej dosky je dôležitou súčasťou praktickej funkcie celej kuchyne. Dobré svetlo v pracovnej časti nám pomôže ľahšie vykonávať všetky činnosti, odhaliť nedostatky potravín, s ktorými sa chystáme variť, ale aj nedostatky pri dodržiavaní hygieny a čistoty. Základnou zásadou každého osvetlenia je: “na pracovnej doske by nemali vznikať žiadne tiene a svetelné odrazy“. Aj preto sa často využíva inštalácia pracovného ostvetlenia pripraveného na spodnej časti horných kuchynských skriniek. Riešením bývajú halogénové bodobé svietidlá, svietidlá s LED diódami či zaujímavý dizajnový prvok – presvietené dno horných kuchynských skriniek.

Livanza: model dvierok Sonata (hodvábne sivý mat)

Livanza: model dvierok Kasmira (vysoký biely lesk)

V prípade, že v kuchyni nepoužijeme úložný systém horných kuchynských skriniek, ale necháme priestor pre poličky a vzdušné riešenie kuchynskej linky – môžeme použiť presvietené dno aj na spodnú časť policového systému. Presvietené dno skriniek či políc je nielen veľmi praktické (prináša svetlo v celej šírke a využíva tak priestor plnohodnotne), ale aj esteticky a dizajnovo zaujímavé. Takéto svetlo dokáže zvýrazniť nielen predmety na linke a tiež zútulniť, zintímniť a odľahčiť priestor od jeho “pracovného zaťaženia”. Svetelné dno je tvorené bezbečnostným sklom a dokáže uniesť okolo 20 kilogramov.

Dolti: model dvierok Artiqua  (hodvábny biely mat)

Pri plánovaní kuchyne je tiež veľmi dobré myslieť na osvetlenie samotného vnútra kuchynskej linky. Máme na mysli úložné priestory, zásuvné časti a skrinky. V prípade, že naša kuchyňa nemá dostatok prirodzeného svetla daného oknom či blalónom, túto možnosť určite oceníme. Je oveľa pohodlnejšie pracovať s potravinami a kuchynským riadom tak, že po otvorení skriniek naň veľmi dobre vidíme. Platí to predovšetkým pre spodné časti kuchynskej linky. Nuž, stojí to za úvahu, veď posúďte sami.

Dolti: model dvierok Artiqua  (hodvábny biely mat)

Dolti: model dvierok Nordiqa (umiernenosť a nadčasovosť)

Veríme, že sme Vás inšpirovali. Ak by ste mali akékoľvek otázky k osvetleniu kuchyne (a nielen), neváhajte a napíšte nám. Veľmi radi Vám na ne odpovieme.

 

 

 

 

Kuchyňa, ktorá vyhráva aj v skúškach času!
Pokojné sviatky Veľkej Noci!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.