Deti sú naša radosť aj budúcnosť. Čo sa zamladi naučia, to im vydrží celý život. Napríklad pocit, že kuchyňa je srdcom domova, kde sa stretáva rodina, a bezpečným miestom, kde sa snúbi chutná kreativita so zručnosťou.

deti

Aj tie najmenšie deti patria do kuchyne. Nielen počas jedenia a rodinných stretnutí. Chcú sa motať okolo mamy, keď tam je, potrebujú ju pozorovať pri varení a, samozrejme, chcú pomáhať. Kuchyňa preto musí byť bezpečná. V tomto prípade platí, malé deti – veľké nástrahy.

Zabudované spotrebiče

 

Najmä tie menšie chcú robiť všetko, čo vidia, že robia druhí. Mama niečo mieša na sporáku? Aj dieťatko chce miešať. Mama krája? Aj ono chce! Aby sa k potenciálne nebezpečným veciam nedostalo ľahko a hravo, je praktické mať kuchyňu ako jednoliaty celok so zabudovanými spotrebičmi. Voľne stojace by mali byť buď odložené na nedostupných miestach, alebo uložené na linke tak, aby na ne drobec za žiadnych okolností nedočiahol. A pre každý prípad by mali byť odpojené od elektriny.

Skrinky a zásuvky otvárajúce sa klik systémom môžu byť tiež potenciálnou hrozbou. Preto ich treba dočasne „vylepšiť“ rodičovskými zámkami. V kuchyni s malými deťmi je praktickejšie mať kuchynský nábytok bez úchytiek, aby ho ľahko neotvorili ani sa o ne nebuchli. Otváranie môže byť vyriešené napríklad tak, že dvierka treba potiahnuť za priehlbinku v hornej časti.

Kuchyňa Oresi

Riziko úrazu

Najväčšie riziko úrazu hrozí vo varnej zóne. Stačí chvíľka nepozornosti a dieťa môže na seba prevrhnúť horúci obsah hrnca alebo sa popáliť na sporáku. Prvú situáciu rieši špeciálna detská zábrana, ktorá sa inštaluje na sporák. Druhú zase indukčná varná doska, ktorá, ak na nej nie je hrniec, nepáli.

Aj usporiadanie vecí v spodných skrinkách a zásuvkách je rozumné prispôsobiť schopnostiam a nekonečnej fantázii detí. Potenciálne nebezpečné veci, sklo, ostré alebo ťažké predmety či čistiace prostriedky by mali byť mimo ich dosahu. No určite sa pekne zabavia, ak si budú môcť samy vybrať umelohmotné nádobky, misky, varechy a akože variť.

Zo zdravotného hľadiska je rozhodne dobré mať istotu, že kuchynský nábytok je zdravotne vyhovujúci, jeho povrchová úprava je bez formaldehydov či nebezpečných prchavých látok. Toto dokazujú ekologické certifikáty.

kuchyňa

Všade samé odtlačky

Deťom sa páči, ak sú do činností v kuchyni zapojené. Aby pritom boli v bezpečí, pomáha špeciálna stolička, ktorej sa hovorí aj učiaca veža. Dieťatko z nej vidí na mamu, môže krájať príborovým či hračkárskym nožíkom banán, no nedosiahne na miesta, kam by nemalo.

Ak to dovoľuje priestor, v kuchyni môžete mať aj detskú kuchynskú linku so sporákom, drezom a skrinkami plnými hračkárskych tanierov, pohárov, hrncov.

Ak deti s nami varia – akože alebo naozaj –, treba rátať s istou mierou neporiadku. Odrobinkám na dlážke sa vyhnúť nedá, ale špeciálna povrchová úprava nábytku, vďaka ktorej na ňom nebude vidieť každý odtlačok, je určite praktická.

Príprava na život

Či už dieťa „pomáha“ pri pracovnej doske, alebo vo svojej kuchynke, pomáha vyberať príbory z umývačky alebo odkladať časť nákupu, je to preň príjemná hra a zároveň sa učí základným postupom. Napríklad, ako sa púšťa voda, že sporák a veci na ňom môžu byť horúce alebo to, že pripraviť jedlo si vyžaduje čas a sústredenie.

Na čas strávený v kuchyni spoločne s deťmi budú dlho a s láskou spomínať všetci členovia rodiny.

deti v kuchyni

Horúce novinky z nášho sveta kuchýň
Aj starší kuchynský nábytok sa dá použiť znova
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.