Kuchynská zástena je v podstate unikátna časť kuchyne. Určite si ju vždy všimnete, pretože do veľkej miery dotvára celkový vzhľad priestoru. Je nemým svedkom života v kuchyni, stopy po ňom sú viditeľné práve na zástene. Akú si vybrať, aby bola estetická, ľahko udržiavateľná a bezpečná zároveň?

 Zástena je v kuchyni relatívne veľká plocha. Pokrýva stenu či dokonca steny medzi celou plochou pracovnej dosky a vrchnými skrinkami kuchynského nábytku. Jednoducho sa nedá prehliadnuť. A preto nie je jedno, ako vyzerá. Dnes je na výber z mnohých vzorov aj materiálov. Na zásteny sa používa klasická stierka alebo náter, laminátové zásteny, zásteny zo skla, keramiky, dreva, ale aj umelého kameňa. „V podstate je na zástenu vhodný každý materiál, ak je správne použitý a má vlastnosti, ktoré sa od zásteny vyžadujú,“ je presvedčený Ondrej Könnyü, kontrolór a konzultant kuchynského štúdia Oresi.

Čo musí zvládnuť zástena

Z praktického hľadiska má byť zástena z materiálu, ktorý je odolný voči vode, je nenasiakavý, dobre sa čistí, je odolný voči žiareniu, oderu a nemení vplyvom vonkajších podmienok farbu a tvar. Najčastejšie používaným materiálom na zástenu je laminát. Je cenovo dostupný, ľahký a ku každému dekóru sa dá nájsť absolútne ideálna pracovná doska. Buď identická, alebo vhodne dopĺňajúca zástenu. Ale! Laminát je horľavý materiál, a preto je absolútne nevhodný za plynové varenie! Rovnako na plochu za varnú dosku nie je vhodné obyčajné číre alebo jednostranne lakované sklo, drevo, drevovláknité dosky ani niektoré tapety. Treba si uvedomiť, že plynový sporák je v zásade miesto s otvoreným ohňom, preto si vyžaduje špeciálnu ochranu. To v podobe zásteny zabezpečí keramika, kalené sklo, ale aj prírodný a umelý kameň.

Moderné materiály

Trendom ostatných rokov v kuchynských zástenách je kalené sklo. Skutočne vyzerá exkluzívne a spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky. Môže byť jednofarebné alebo s grafickým motívom, imitáciou kameňa a podobne. „Zásteny z kaleného skla sú veľmi odolné, vhodné aj za plynové varenie. Treba však počítať s vyššou cenou a dlhšou lehotou dodania. Výroba sa začne až po montáži kuchynskej zostavy, keď sa dá zástena presne zamerať,“ upozornil O. Könnyü. S dlhšou lehotou dodania a vyššou investíciou treba rátať aj pri výbere veľkoformátovej keramickej zásteny. Kuchyni dokonale pristane. Robí sa však na mieru, preto sa začne vyrábať až po osadení kuchyne a od zamerania po jej osadenie môže ubehnúť aj niekoľko týždňov. Medzi veľké plusy týchto zásten patrí okrem dobrého vzhľadu, ktorý sa nemení ani v priebehu rokov, ľahká udržiavateľnosť plochy.

Ďalšie využitie plochy

Zástena bez obkladu, ošetrená a upravená špeciálnym náterom vo vhodnej farbe, je finančne aj časovo veľmi dostupné riešenie. Ak sa na časť alebo celú plochu použije aj magnetická fermež, vznikne v kuchyni zaujímavá plocha na magnetky, rodinné odkazy alebo sa na ňu dajú prichytiť aj ľahšie kovové kuchynské predmety. Nevýhodou zásteny ošetrenej náterom alebo stierkou je krátka životnosť a nulová šanca odstrániť z nej fľaky a fŕkance, ktoré sa prihodia počas prípravy jedla.

Kovové odlesky

V trendy kuchyniach sa dobre vynímajú zásteny s kovovými odleskami. Ide o kovolaminát, teda kombináciu laminátových dosiek s tenkou kovovou fóliou. Jednoliaty kovový vzhľad dodáva kuchyni príjemný lesk a patinu zároveň. Tento druh zásteny je vysokoodolný voči teplu, vlhku aj mechanickému poškodeniu, dobre sa udržiava, ale treba spomenúť aj jeho vyššiu cenu a užší výber dekórov a farieb.

Prírodné elementy

Unikátnu atmosféru dodá kuchyni zástena z prírodného materiálu vo forme prírodného kameňa. Ide o jedinečné povrchy, ktoré sú náročné na inštaláciu (treba brať do úvahy aj nosnosť steny), na údržbu a nepatria medzi cenovo najdostupnejšie riešenia. Na druhej strane majú takmer neobmedzenú životnosť. Obdobný dojem, len za menej peňazí, sa dá dosiahnuť zástenou z umelého kameňa. Nech si vyberiete akýkoľvek druh zásteny, dôležité sú aj detaily ako spoje a hrany. Môžu meniť vlastnosti aj vzhľad kuchynskej zásteny, preto pri jej výbere aj inštalácii odporúčame staviť na odborníkov so skúsenosťami.

Dobrá zástena musí byť:

  • nehorľavá
  • odolná voči vode, vlhkosti, agresívnym látkam, UV žiareniu
  • ľahko umývateľná a udržiavateľná
  • vizuálne zaujímavá, dotvárajúca celkový dojem kuchyne
Malá kuchyňa: Žiadne obmedzenia!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.