„Jedna z prvých a pomerne zásadných informácií o Andreinej kuchyni bola, že budeme pracovať s novostavbou, ktorej interiérový návrh môžeme jednoznačne zaradiť k súčasným a moderným projektom. Východiskovým bodom našej dizajnérsko-kreatívnej práce bol teda samotný dom a jeho priestor obohatený o jasnú predstavu a potreby rodiny.“ Spomína Ľubka Paligová, interiérová dizajnérka štúdia Oresi, pričom milo a úsmevne dodáva, že spolupráca s kolegyňou bola pre ňu príjemnou skúsenosťou.

Ich prvé pracovné stretnutie bolo intenzívne orientované na výber materiálov, ktoré sa stali základom ďalšej práce. „Materiály, farby i dizajnové riešenie Andreinej vysnívanej kuchyne ponúkame v našej spoločnosti v troch zo štyroch značiek (Dolti, Livanza a Bauformat, poz. autorky). Spoločne sme si prešli všetky detaily a výhody každej jednej značky, na všetky pritom ponúkame 7 ročnú záruku. Vzájomne sa líšia najmä variabilitou skriniek, technickými parametrami, funkčnými možnosťami či časom dodania. Vzhľadom k Aďkiným požiadavkám sme jednoznačne vybrali Livanzu.“ Prirodzeným pokračovaním prvotného výberu materiálov, skriniek a farebných kombinácií je práca so samotným projektom. Andrea a Erik priniesli Ľubke konkrétne rozmery a stavebné výkresy potrebné pre presné špecifikovanie priestoru. Andrea ako rozhodná a praktická žena mala v situovaní základného kuchynského priestoru úplne jasno. „V práci som sa sústredila na doladenie už presných požiadaviek, aby som napasovala kuchynské skrinky v súlade s ich praktickosťou, ale aj dobrým vizuálnym výsledkom a pritom som dodržiavala už stanovené zóny varenia a umývania od Andrey.“ Spomína Ľubka.

 

Práca interiérového dizajnéra v štúdiách Oresi je jemne okorenená aj prácou dekoratéra. Nielenže vníma vnútorný priestor, vylepšuje jeho vzhľad, ale prináša funkčné riešenia. Ak ku tomu pridáme schopnosť pracovať s materiálmi, farbami, štýlmi je to nenahraditeľná kombinácia. Sú to zručnosti i vedomosti, ktoré bežnému zákazníkovi môžu pomôcť zdokonaliť jeho predstavu či projekt. „Keď som koncepčne vyskladala kuchyňu pre Andreu a Erika, prišli na rad tie malé, ale predsa veľmi dôležité detaily mojej práce. Postupne som predostierala mnohé otázky, na ktoré sme spoločne hľadali tie najvhodnejšie odpovede a samotné riešenia. Mám na mysli ukončenie pracovnej dosky na konci kuchynskej linky, ukončenie samotného ostrova po jeho bokoch, či sedenie pri/za kuchynským ostrovom.“ Všetci traja spoločne prebrali reálne možnosti a na základe poskytnutých informácii si Andrea a Erik mohli vybrať, či chcú vyvýšené barové sedenie, podsadený koncept, či preferujú sedenie s úložným priestorom, t.z. „podskrinkované“ a mnohé ďalšie.

Práca s vizualizáciou pomohla odhaliť i ďalšie zákutia kuchynskej linky. Biela v lesku, betón dekor a pracovná doska v dreve pootvorili možnosti rôzneho ukončovania vysokých potravinových skríň v bočniciach, rôzneho výberu povrchového materiálu pri dvoch horných skrinkách (biely lesk ako dolné skrinky alebo betón dekor ako vysoké potravinové skrine). Nemenej dôležitou informáciou pre estetiku a krásu výsledného efektu bolo i výškové rozloženie horných skriniek (viditeľné vo vybraných vizualizáciách). Ako hovorí Ľubka: „najpraktickejšie riešenie uloženia horných skriniek je dať ich do bežnej výšky, ale vizuálne to nemusí vždy vyzerať dobre“.

Nemali by sme zabúdať, že naše oči vnímajú takmer každý detail a výsledný efekt kuchynskej linky je určite podčiarknutý i výberom spotrebičov, batérie, drezu či digestora. „Dres a batériu sme vyberali predovšetkým s prihliadnutím na pracovnú dosku a koncept celej modernej kuchyne. Ide o zariadenia, ktoré sa priamo dotýkajú kuchyne a ich kompatibilita je dôležitá. Spoločne s modernou indukčnou varnou doskou, čierno-nerezovovou rúrou na pečenie a nie bežným nerezovým valcovitým digestorom potvrdzujú čistú líniu, súčasné trendy a charakter celej novostavby.“ Samotné vizualizácie už čosi napovedajú, ale reálny výsledný efekt, hmatateľná kuchyňa, je tým posledným potvrdením dôslednej a poctivej práce dizajnéra-dekoratéra v kontexte potrieb a preferencií samotného zákazníka.

Andreina a Erikova kuchynská linka je v tejto chvíli objednaná. Už čoskoro začneme s montážou, na ktorú sa veľmi tešíme. V poslednej časti príbehu Vám prinesieme fotografie novučkej kuchyne i prvé pocity a emócie jej majiteľov. Už teraz sa tešíme na Vaše reakcie :).

 

Na káve s Jaroslavom Hamšíkom
O svojej kuchyni som mala jasnú predstavu - časť prvá
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *