To, čo je prístav pre lode, to je pre kuchyňu ostrovček. Miesto nekonečných možností, príležitostí a funkcií. Navyše dokáže výrazne ovplyvniť celkovú atmosféru priestoru. Nielen kuchyne, ale aj ostatných prepojených miestností.
Kuchynský ostrovček je láska a ten, kto ho pôvodne vymyslel, by si zaslúžil nejakú cenu za interiérové dizajnérstvo! Dôvod je jednoduchý. Z kuchyne robí ešte útulnejší, funkčnejší a príjemnejší priestor. Jednoducho kuchyňu pre život. Miesto, kde sa cíti dobre každý člen rodiny, ale aj návšteva. A naše skúsenosti potvrdzujú, že ostrovček sa dá urobiť aj v tej najmenšej kuchyni. Len treba vedieť, ako na to. „Kuchynský ostrovček plní praktickú aj dekoratívnu funkciu. Poskytuje extra úložný priestor, priestor na prípravu jedla, na varenie alebo umývanie a určite aj sedenie. Navyše sa tu dá hrať s materiálmi, tvarmi a farbami a zásadne ovplyvniť funkčnosť aj dizajn kuchyne,“ vymenúva prednosti kuchynského ostrovčeka náš dizajnér Peter Heriban.
Kuchynský ostrovček do veľkej kuchyne
Veľká kuchyňa si ostrovček doslova pýta. Alebo rovno ostrov! Ako miesto na umývadlo, vstavaný sporák či umývačku riadu. Samozrejme, treba vopred myslieť na potrebné prívody elektriny a vody a na vhodný digestor, ak je na ostrovčeku varná zóna. Alebo to môže byť samostatná pracovná doska, pod ktorou je v kuchyni veľa potrebného úložného priestoru na suroviny a kuchynský riad.
A občas možno aj na niečo, čo primárne do kuchyne nepatrí.
Kuchynský ostrovček do malej kuchyne
Aj v tej najmenšej kuchyni môže byť mini verzia kuchynského ostrovčeka. „Funkcii kuchynského ostrovčeka sa prispôsobuje jeho veľkosť, respektíve, naopak, veľkosť ostrovčeka určuje jeho funkcie. V každom prípade nikdy nezabúdajte ani na vhodné osvetlenie tejto plochy,“ dopĺňa náš dvorný dizajnér.
Kuchynský ostrov so stolom
Ostrovček môže priestorovo nadväzovať na jedálenský stôl. Pri takomto usporiadaní ako špecialisti na kuchyne radíme myslieť aj na dobrý prístup k stolu a na dostatok miesta nielen na zasunutie stoličiek, ale aj na nohy stolujúcich.
Horúcim trendom je využívanie kuchynského ostrovčeka ako miesta na prácu. Jednoducho môžete mať vo svojej kuchyni aj home office. U nás to tak aj robievame. Keď už máme home office, tak jedine v kuchyni. A, nie, ešte stále sa nám nezunovala. Cítime sa v nej príjemne, veď je predsa presne podľa našich predstáv a požiadaviek.
„Mne osobne sa veľmi páči, keď kuchynský ostrovček spája kuchyňu s obytným priestorom. Vtedy sa stáva srdcom dennej časti domácnosti, lebo kým mama či otec pripravujú jedlo, deti sa hrajú v obývačke alebo si robia za kuchynským ostrovčekom úlohy a sú vo vzájomnom kontakte, nie každý inde,“ hovorí dizajnér. „Mnoho rodín takéto usporiadanie priestoru využíva aj na prijímanie návštev. Netreba vždy sedieť v obývačke, najmä ak máte skvelú kuchyňu!“
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!