Výber a plánovanie novej kuchyne sa nepochybne dotýka aj kúpy elektrospotrebičov. Vybrať si zo širokej ponuky nemusí byť vždy jednoduché. Presne preto sme pre Vás pripravili minisériu článkov o ponuke a trendoch vo svete “kuchynského IT”. Dnes bude reč o vstavaných rúrach. Stručne, výstižne a pohotovo. Nech sa páči.

Bauformat: model dvierok COMO/PAMPLONA

Vstavané kuchynské rúry sú: 1) štandardné, 2) nadštandardné a 3) prémiové.  Ich kúpu s novou vysnívanou kuchyňou môžete realizovať aj v našich štúdiách a to za zvýhodnené ceny. 

  • Štandardné rúry

Štandardne vybavené rúry disponujú: spodným a horným ohrevom, ventilátorom,  časovačom, bezpečnostným dvojsklom (výnimočne nájdeme i trojsklo). Pri niektorých značkách môžeme rátať i s dotykovým ovládaním, vodiacimi koľajničkami (umožňujú lepšiu manipuláciu s plechmi a možnosť varenia v kuchynskom náradí rôznych rozmerov) a príslušenstvom (najčastejšie plechy na pečenie). Ceny takýchto rúr sa pohybujú približne od 200 – 400 eur, v závislosti od dizajnového prevedenia.

Dolti: model dvierok NORDIQA

  • Nadštandardné rúry

Bohatšia paleta možností a funkcií zahŕňa: pridanie pary – počas varenia/pečenia (viac o parných rúrach tu), gril, detskú poistku, dotykové ovládanie, bezpečnostné trojsklo (v praxi to znamená, že dvierka rúry nie sú z vonkajšej strany počas pečenia horúce a nikto sa nepopáli), vodiace koľajničky a teleskopické vodiace lišty (pre pohodlné vyberanie plechu z rúry). Veľkou výhodou takýchto rúr sú tzv. kalatytické vložky – ide o špeciálny smaltovaný povrch, ktorý pomáha eliminovať nadbytočnú mastnotu a jednoducho ju odstrániť. Po spustení programu sa táto vložka aktivuje a pri cca 85 °C a následne stačí rúru utrieť vlhkou handričkou (prakticky po každom pečení). Alternatívnym riešením je funkcia tzv. pyrolýzy – takéto rúry majú okrem katalytických vložiek aj tzv. mikroporézny povrch, ten vstrebáva nečistoty a pri vysokej teplote (až okolo 500 °C) ich spáli. Výhodou takýchto rúr je aj veľmi dobré tesnenie dvierok, čím je proces pečenia a varenia omnoho účinnejší. Ceny sa pohybujú niekde okolo 400 – 850 eur, v závislosti od dizajnového prevedenia.

Livanza: model dvierok SONATA ((matný lak v odtieni striebro mesačného svetla)

Livanza: model dvierok SONATA ((matný lak v odtieni striebro mesačného svetla)

  • Prémiové rúry

Svojím vybavením sa dotýkajú malej digitálnej revolúcie vo svete kuchynských elektrospotrebičov. Sú to zariadenia, ktoré môžeme ovládať na diaľku cez aplikácie z našich mobilov či počítačov. Niektoré dokážeme ovládať i hlasom. Majú zabudované senzory váhy – dokážu odvážiť surovinu (napríklad mäso) a určiť dĺžku a intenzitu prípravy. Ich súčasťou je i vopred pripravená paleta receptov, t.z. že podľa zvoleného receptu bude rúra meniť a prispôsobovať teplotu ohrevu v potrebných časových intervaloch (napr. pri pečení chleba). Samozrejmosťou sú už aj tzv. bezpečnostné systémy – rúry sa automaticky vypínajú, dokážeme ich skontrolovať na dialku a samočistiace programy. Takéto rúry sa pohybujú v cenovej relácii od 800 eur – 2000 eur, v závislosti od dizajnového prevedenia.

Bauformat: model dvierok SAN REMO/PORTO S/BREST

  • Kompaktné rúry

Za zmienku stoja i tzv. kompaktné rúry. Ich prednosťou je menší rozmer a vyrábajú sa v nadštandardnej a prémiovej triede. Sú vhodné pre menej priestranné až malé kuchyne, tiež pre tých, ktorí nevaria vo veľkom a nepotrebujú bežnú rúru (jednočlenné/dvojčlenné domácnosti, malé byty určené na prenájom a i.). Alebo naopak, do veľkých kuchýň ako druhá/tretia rúra (napr. prvá plnohodnotná základná, druhá len parná – variácie sú rôzne). Pri inštalácii kompaktných rúr je možné využiť i plnohodnotný otvor bežnej rúry a “zostávajúci priestor” podarovať tzv. úložnému “šuflíku” (na kuchynské utierky, papier na pečenie a i.), prípadne zvoliť alternatívu“ohrevnej zásuvky”. Ohrevná zásuvka je primárne určená pod vstavaný kávovar na ohrev šálok, ale môže byť využitá i na ohrievanie tanierov pred podávaním jedla či dokonca pomalé sušenie ovocia. Kreativite sa medze nekladú.

Livanza: model dvierok DENIM (art dekor beton)

Veríme, že sme Vám takýmto “sumárom informácií” pomohli. Rozhodovanie, ktorá rúra sa stane jedným z Vašich nových kuchynských spotrebičov, bude o málinko jednoduchšie.

Dobrý základ v kuchyni
Moderne, bezpečne a pohodlne
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *