Oveľa viac času trávime doma – aktuálna situácia si to vyžaduje. Je to rozumné, zodpovedné a správne! Naše kuchyne pulzujú životom, voňajú jedlom i koláčmi a občas sa v nich dotýkame i ne-/malého chaosu. Zrazu sme všetci doma, musíme stíhať domácnosť, prácu z domu, online učenie, voľnočasové aktivity, fyzický pohyb a pri tom všetkom myslieť na bezpečnosť a zdravie. Každý z nás by chcel nejaký jednoduchý recept, ako to všetko zvládnuť. Zrejme taký neexistuje, lebo sme jedineční a originálni. To, čo však funguje, sú rokmi overené skúsenosti. Zhrnuli sme ich a pripravili pre Vás mini sériu článkov na tému “V kuchyni počas izolácie”. Nech sa páči, časť prvá!

Rytmus dňa v kuchyni

Čas pracovného týždňa sa zrazu akosi zlieva s časom víkendu. Dni plynú a sú si podobné. Aby sme sa v nich nestrácali a prinášali nám naozaj čerstvý vzduch, môžeme si jednoducho pomôcť. Rozdeľme si dni týždňa a dni víkendu. Zaveďme “rytmus” do každodenosti a vytvorme si vlastnú harmóniu. Raňajkujme, obedujme i večerajme v približne rovnakom čase počas celého pracovného týždňa a počas víkendu si doprajme skutočne “víkendové dvojdnie”.

Udržiavame poriadok

Možno to znie veľmi jednoducho, ale skutočne to pomáha. Nielen nášmu fungovaniu v domovoch, ale aj psychickému nastaveniu. Ako? Komu by sa chcelo raňajkovať v kuchyni plnej neumytého riadu z predchádzajúcej večere, stola zaplneného odrobinkami a chaosom chutí a kombinácií včerajška. Ak je hneď ráno potrebné najskôr upratať, prichádzame o čas a naladenie “čerstvosti a novosti ďalšieho dňa”. To môže vplývať na celý náš nasledujúci deň. Po každom jedle uložme všetko potrebné na poriadok, aby nás prostredie, v ktorom budeme stolovať privítalo svojím nastavením “nech sa páči”. Ak venujeme poriadku v kuchyni pár minút po každom jedle, príprave či varení – vyhneme sa “nárazovej časovanej bombe” 2 hodinového upratovania!

Vytvorme si jedálniček

Nie, nemusí mať formu nástenky a nemenného zoznamu ako to bolo vo filme “Pelíšky” :). Skôr ide o to, že pomocou “denného mini plánu pre potreby kuchyne” si môžete ušetriť drahocenný čas a venovať ho svojej rodine, prechádzke či spoločenským hrám. Čo to znamená? Že si tomuto plánovaniu prispôsobíte nákupy, čas potrebný na prírpavu jedla a vyčistíte si hlavu pre dôležitejšie zadania. Ak vieme deň dopredu, čo bude hrať prim na stole v nasledujúcom dni, môžem si veci skontrolovať a pripraviť, v nasledujúcom dni sa mi potom nemôže stať, že musím o 5 minút 12 utekať do obchodu, meniť plány, pripravovať čosi nečakané. Práve naopak – veľmi jednoducho a hladko pripravíme všetky jedlá a môžeme sa ďalej venovať práci, učeniu či hrám.Parná rúra

nádobka na vodu

Rodina v kuchyni

Buďme pozitívni

A keď sa nám čosi nepodarí, nestrácajme preto hlavu. Veď zajtra je nový deň. Máte aj Vy nejaké tipy a triky na “Život v kuchyni počas izlolácie”? My Vám o ďalších napíšeme čoskoro, Vy sa s nami môžete podeliť už dnes – v diskusii pod článkom, potešíme sa :). Majte pekný deň.

 

 

 

V kuchyni počas izolácie - časť druhá!
Skutočný online plánovač kuchýň!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.