Čas veľkonočných sviatkov je v našich geografických šírkach úzko spájaný s vierou, tradíciami, symbolmi, špeciálnym sviatočným jedlom i dňami oddychu. Prežívajme ich RADOSTNE v kruhu najbližšej rodiny!

Napriek špeciálnej atmosfére spôsobenej aktuálnou situáciou sa v kalendári nič nemení. Dni postupne plynú vo svojom poradí. Prichádza Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota i Veľkonočná nedeľa a pondelok. Premýšľala som nad tým, že “kupači” – tak sme im na Liptove hovorili (muži a chlapci, ktorí oblievajú ženy i dievčatá) – to budú mať tento rok o čosi ťažšie! A všetky “dievčatá” o čosi jednoduchšie. 🙂 Aj keď, musím sa Vám k niečomu priznať, ja som tú “oblievačku” ako malé dievčatko zbožňovala.

Pamätám si, ako som čakala pri okne, či ešte niekto nepríde a náš dom neožije jedinečným spôsobom. Ani neviem, čo sa mi páčilo viac, či to, že sa môžem stále prezliekať, teda za deň mať na sebe aj pätoro šiat alebo že máme dom plný hostí a je veselo. V našej kuchyni to žilo, mama pripravovala a dopĺňala misy s jedlom i pohostením a ja som potajme “chodila na koláče”. Túžila som, aby tento deň neskončil. Toto obdobie netrvalo dlho, okolo mojich 12. rokov sa to zmenilo a “oblievačka” mi už nepripadala ako milý a veselý veľkonočný zvyk :). No na ten čas, keď tomu tak bolo, si veľmi rada spomínam.

V týchto chvíľach sa nesmierne teším, že to prvé obdobie “oblievačky”, milované a radostné, ešte trošku zažijem. Verím, že mi ho Mela pripomenie a vyčaruje tak nejeden úsmev na našich tvárach (snáď sa jej táto tradícia zapáči). Pripravujúc tohtoročné veľkonočné sviatky u nás doma som si zas pripomenula jedinečnosť prítomného okamihu, ktorý sa nezopakuje a ostáva v našej pamäti ako stopa nášho života.

Nuž, prajem všetkým naplnené, radostné a láskou pretkané prítomné chvíle sviatočných dní, aby nám raz i tieto veľkonočné dni, vyčarovali úsmev na tvárach a priniesli len tie najkrajšie spomienky.

 

Vaša Vera

(žena, manželka a matka :))

PS – Aké sú Vaše spomienky na obdobie veľkonočných sviatkov? Máte nejaké milé či vtipné zážitky? Podeľte sa s nami a napíšte nám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osvetlenie v kuchyni!
Rýchlo, zdravo a chutne – poznáme ideálne recepty na home office!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *