Shirley Valentine je ne-/obyčajná žena po štyridsiatke z Liverpoolu. Ja som sa s ňou stretla pred nejakým časom v podaní pani herečky Zuzany Krónerovej a poviem Vám – zamilovala som sa. Asi tak, ako som sa kedysi zamilovala do Anny zo Zeleného domu. Obidve protagonistky majú bohatý vnútorný svet, sny, túžby, fantáziu a obidve žijú pomerne bežný život. Shirley sa delí o svoje tajomstvá s priateľkou Stenou (stenou v kuchyni, v ktorej trávi veľa času) a Anna sa vo svojich predstavách stotožňuje s hrdinkami kníh. Napriek rozdielnostiam (ich vek, obdobie, v ktorom sa ich príbehy odohrávajú či miesto) sú pre mňa obrazom akéhosi “neustávajúceho hľadania harmónie duše i mysle”!

Ostával jeden deň do vianoc. Celý december bol pre mňa len akýmsi zhlukom povinností, balenia, vybalovania, prechodov a nakoniec aj zdravotných komplikácií… Unavený, takmer bezemočný a len útržkovo adventný. Stála som v kuchyni, už ani neviem, čo som presne robila. Z rádia sa zrazu ozval príjemný hlas, ktorý som v prvých sekundách identifikovala – bol to pán herec, Ján Gallovič. S pani redaktorkou viedli pomerne tradičný predvianočný rozhovor. V jeho závere som však spozornela. Keď prišla otázka, čo by chcel p. Gallovič popriať všetkým ľuďom pred sviatkami, jeho odpoveď sa ma doslova dotkla. Nedokážem ho v tejto chvíli citovať, ale pokúsim sa odovzdať podstatu: “všetci si pri akýchkoľvek sviatkoch prajú zdravie, štastie, lásku… najmä asi to zdravie… a ja tak vravievam, že to najdôležitejšie je, aby sme v sebe našli harmóniu, aby sme dokázali prijať seba so všetkým nám daným, lebo ak sa budeme cítiť spokojní, príde aj neobyčajná sila, ktorá zvládne nástrahy chorôb, nešťastia či nelásky.” Jeho hlas doznel a ja som v tej chvíli pocítila, že to bolo asi najkrajšie prianie, aké som v posledných dňoch počula.

Každý z nás je jedinečný. Máme rôzne talenty a dary, máme rôzne ťažkosti a choroby, máme nedostatky i dostatky, máme sny a túžby… Každé naše rozhodnutie, ktoré robíme, má svoju cenu. Občas je adekvátna a občas nás prerastie. Každý deň sa učíme, padáme, definujeme, redefinujeme, hodnotíme, pozorujeme, milujme a plačeme. Tak trošku tuším/trošku viem, že to nebude inak ani v NOVOM ROKU 2020. To, čo však môže byť inak je – že všetky tieto pocity i myšlienky budeme naozaj počúvať a necháme im priestor… Dáme im čas, aby dozreli. Dáme čas sebe, aby sme v tých najbežnejších i najťažších dňoch tohto roka počúvali seba a konali v duchu “neustávajúceho hľadania harmónie duše i mysle”! Také dni roka 2020 Vám prajem, dni naplnené hramóniou, z ktorej plynie veľká sila a energia do boja so všetkými nástrahami života.

KRÁSNY A NAPLNENÝ ROK 2020 Vám želá i celý tím tvorcov nášho blogu a…

…Vaša Vera

(žena, manželka a matka :))

PS1 – aké pekné priania do NOVÉHO ROKA 2020 ste dostali Vy? Napíšte nám, potešíme sa!

 

 

Vitajte v mojej novej kuchyni. Srdečne Vás pozývam!
Adventné pečenie: To najdôležitejšie na vianočnom stole je chlieb!
4 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *