Reč bude o pracovných zástenách. Ich miesto je v každej kuchynskej linke nenahraditeľné. Okrem toho, že chránia naše steny pred prípadnými kulinárskymi zvratmi – ich vhodným výberom dokážeme pozdvihnúť a prepojiť dizajn celého priestoru kuchyne.

Trend provensálskych kachličiek

Je absolútnou stálicou vo svete pracovných zásten. Nadčasový provensálsky štýl vhodne doplní pracovná zástena v podobe unikátneho obkladu. Tento koncept tvoria ručne maľované originálne obkladačky. Veľmi pekné spracovania sa dajú nájsť aj vo forme širšej výroby, ktorá je ekonomicky dostupnejšia. Dokonca je možné takúto zástenu realizovať aj v prevedení ľahko umývateľných 3D tapiet s verným a vkusne vypracovaným vzorom. V každom prípade platí, že trendové a nadčasové obklady do kuchyne dodajú vašej kuchyni vždy šmrnc.

Dolti Collestion s pracovnou zástenou v trende provensálskych kachličiek

Zástena z obkladu

Tvary a tváre pracovnej zásteny v kuchyni sú rôzne. Veľmi trendovým a nadčasovým riešením je použitie tehly, ako prírodného teplého materiálu. Kombinácie a variácie tohto obkladu sú rôzne, dokonca i biela tehla prinesie do kuchyne svoje nenahraditeľné čaro.

Livanza: model dvierok ARIA (hodvábny mat) v kombinácii s laminátovou pracovnou doskou a zástenou v prírodnej tehle

Livanza: model dvierok ERUKA (žltý leštený lak) a pracovná zástena v prevedení biely tehlový obklad

Zástena zo skla

Pracovná zástena zo skla sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Technické a farebné úpravy skla použiteľného pre potreby kuchynskej linky sú bohaté. Počnúc grafosklom (sklo s grafickým dekorom), lakovaným sklom, sklom s farbami v metalických líniách, pieskovaným sklom a mnohými ďalšími. Pre lepšiu predstavu: ide o dizajnové sklo vyrábané z bezpečnostného kaleného skla s dvoma prvkami – kalené sklo a lepené sklo. Vďaka tejto technológii je veľmi pevné a odolné voči nárazom na samotnú plochu skla. Medzi obrovské výhody tejto voľby patrí: takmer nekonečná variovateľnosť farby, vzoru, veľkosti, úpravy pracovnej zásteny, ale aj vysoký a ľahko udržateľný hygienický štandard.

Livanza: model dvierok AVANTGARDE (vysoký lesk biela) sklenená zástena s florálnou grafikou v mliečnom prevedení

Livanza: model dvierok AVANTGARDE (vysoký lesk biela) sklenená zástena s florálnou grafikou v mliečnom prevedení

Dolti Collection: model dvierok VELVET STAR/MAGICQ (čierny mat a cappucino lesk) so sklenenou zástenou so zlatým vzorom

Detail – sklenená pracovná zástena so zlatým vzorom

Livanza: model dvierok SATINA/SONATA (biely hodvábny mat) so sklenenou pracovnou zástenou v odtieni ecru 

Detail – sklenená zástena s motívom stromov v prevedení black/white

Zástena z prírodného alebo umelého kameňa

Prírodný materiál je svojou štruktúrou, vzhľadom i farbami len veľmi ťažko nahraditeľným prvkom najmä v modernej kuchyni. Súčasný dizajn prepája nielen studené industriálne línie s teplým drevom či tehlou, ale aj sýty prírodný kameň s čistým vysokým leskom v odtieňoch bielej až krémovej. Pracovné zásteny z prírodného kameňa sú ekologickou voľbou, sú ľahko udržiavateľné. Ich nevýhodou je pomerne vysoká cena. Naopak technický kameň ako kompozit rozdrvených minerálov, polyesterovej či akrylátovej živice – vytvára dokonale hladký povrch. V podobe pracovnej zásteny tak môžeme získať veľkú paletu prírodných minerálov, ktorá sa dá spracovať bez spojov v jednej čistej línii aj vo väčších formátoch.

Bauformat: model dvierok CAMBRIDGE S (čireny mat) s pracovnou zástenou i doskou v prevedení mramor

Detail – pracovná zástena i doska v prevedení mramor

Livanza: model dvierok ANGEL (biely hodvábny mat) a kompozitná pracovná doska mramor

Bauformat: model dvierok MEDINA (hodvábny mat vo farbe magnólie) a žulová pracovná doska so zástenou

Livanza: model dvierok SAVANA (pieskovo béžový mat) a kompozitná tmavá oceľová žulová pracovná zástena a doska

Dolti Collection: model dvierok PICNIQ (dezén hruškového dreva) a pracovná zástena z prírodného travertínu

Detail – pracovná zástena z prírodného travertínu

Zástena z laminátu

Laminát ako druh kompozitného materiálu, z ktorého sa vyrábajú okrem iného i kuchynské pracovné dosky nemusíme špeciálne predstavovať. Ale vedeli ste, že si ho pokojne môžete zvoliť aj ako východiskový materiál pre pracovnú zástenu do kuchyne? Výber je vskutku široký. Súčasní výrobcovia ponúkajú prepracované vizuálne koncepty od imitácie akéhokoľvek druhu dreva až po imitácie prírodných kameňov ako mramor, travertín či žula. Veľkou výhodou laminátovej pracovnej zásteny je prijateľná cena, vysoká životnosť a veľmi dobrá odolnosť materiálu. Slabším miestom je snáď len vizuálna stránka. Pre náročné a citlivé môže byť “laminát” málo autentický, keďže ide dekoračný papier, ktorý je zaliaty vrstvou živice či lepidla. Skutočný a hmatateľný 3D obraz úplne nedocielime.

Livanza: model dvierok SATINA/SONATA (biely hodvábny mat) s laminátovou pracovnou doskou a zástenou v dekore dreva

Livanza: model dvierok AVANTGARDE (vysoký lesk biela) kombinácia s benátskym štukom na stene

Livanza: model dvierok AVANTGARDE (vysoký lesk biela) a laminátová pracovná zástena v dekore dreva, kombinácia s benátskym štukom 

Dolti Collection: model dvierok CHOCOLATE DAY  (biela hodvábna matná) a laminátová pracovná doska s pracovnou zástenou v dekore mramor

Zástena z “dvierkoviny”

Pracovne a slangovo – dvierkovina. Ide o použitie toho istého materiálu, z ktorého sú vyrobené dvierka samotnej kuchynskej linky. V prípade, že je kuchyňa ozvláštnená výraznou pracovnou doskou, úchytkami, nezvyčajným kuchynským drezom či netradičnými batériami – je možné i riešenia tzv. “jednej línie”. Zjednodušenie a odľahčenie kombinácií môže byť i vo voľbe pracovnej zásteny a to tak, že sa zopakuje farba, štruktúra a vôbec materiál kuchynských dvierok na pracovnej zástene.

Livanza: model dvierok SONATA (matný lak v oditeni šalviovej zelenej) a pracovná zástena v tom istom materiáli i odtieni

Livanza: model dvierok SAVANA/KAAVA (pieskovo béžový mat a bronz) pracovná zástena i doska v tom istom materiáli i odtieni

Detail – pracovná zástena vyrobená z materiálu dvierok kuchyne Bauformat BERLIN/SINGAPUR

Inšpirovali sme Vás? Premýšľate nad malou zmenou, ktorá prinesie veľký efekt. Neváhajte nás kontaktovať, stačí ak nám napíšete či zatelefonujete.

 

 

 

 

 

 

 

 

Všetko po ruke
Bylinky z kuchyne
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.