Miesta, v ktorých nachádzame nielen čistý vzduch, ale aj ticho, pocit pokoja a radosti, vnímame hru farieb a dotýkame sa života každým jedným pohľadom. Tie miesta musíme chrániť nielen pre seba, ale aj pre budúce generácie. Naše lesy a príroda nám ponúkajú svoje srdce a mi ho s radosťou prijímame. Nezabúdajme sa však oň i starať.

K enviromentálnym a ekologickým témam pristupujeme s rešpektom i citom, nechávame im priestor nielen v blogu, ale i v bežnom živote. Rozhodli sme sa napísať pár riadkov o tom, čo znamená skratka PEFC a prečo si myslíme, že je dôležité chrániť naše lesy a našu prírodu. PEFC pochádza z anglického názvu “Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes” (Program pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém) a zabezpečuje, že drevo a nedrevené produkty lesa sú produkované za dodržiavania najvyšších ekologických, ekonomických a sociálnych štandardov. Všetci vieme, že to nie je jedno, ako sa ťaží drevo z našich lesov, tiež vieme, že máme pred sebou ešte dlhú cestu a mnohé výzvy spojené s chodom akéhokoľvek výrobného procesu, obchodného prostredia a následného predaja. Je to veľký otvorený priestor na zlepšovanie sa, no najdôležitejšie je, nezľaknúť sa ho a postupne, po malých krôčikoch budovať čosi viac, čosi lepšie, čosi dôstojnejšie pre budúce generácie a ich domovy s krásnymi voňavými kuchyňami.

“Rada nezávislej, neziskovej, medzinárodnej organizácie PEFC, registrovanej v Ženeve, má za úlohu vytvoriť rámec vzájomne uznávaných nezávislých národných ceritifikačných systémov. Kritériá pre obdržanie takéhoto certifikátu sú pravidelne reevidované prostredníctvom procesu celosvetových konzultácií, na ktorých sa zúčastňujú vlády, podnikatelia, verejnosť, výskumné organizácie.” Všetky vymenované organizácie (a nielen tie, i ďalšie) sa spájajú s jediným cieľom, aby dokázali promptne reagovať na celospoločenské zmeny, klimatické riešenia či rastúce očakávania zo strany spotrebiteľov a nielen. Ak by ste sa chceli presvedčiť, ktoré spoločnosti, firmy či organizácie úspešne prešli takouto certifikáciou a sú aktuálne držiteľmi certifikátov, môžete si kliknúť priamo na PEFC informačný register (nájdete ho na stránke www.pefc.sk). S potešením môžeme povedať, že i náš nemecký výrobca kuchýň tento certifikát vlastní. PEFC používa na označenie certifikovanej spoločnosti i vybrané logá, tie Vám pomôžu zorientovať sa medzi obrovskou produktovou škálou rôznych výrobcov (väčšina ich pri svojich výrobkoch uvádza).

Aj existenica takýchto a podobných organizácií, ako je PEFC, pomáha nastaviť vnútorné štandardy v malých i vačších firmách tak, aby neustále mysleli na krok dopredu, na budúce generácie. Ak by ste cheli vedieť viac, prípadne ste aktívnym človekom/podnikateľom v obalsti s drevom, určite sa zapojte a pokúste sa získať PEFC certifikát. Všetky dôležité informácie nájdete priamo na ich stránke a to na www.pefc.sk. Prajeme Vám i sebe zdravú a krásnu prírodu! Majte ešte pohodový deň.

PS – Ak by ste mali akékoľvek otázky, napíšte nám, radi Vám odpovieme (prípadne zistíme odpoveď u tých, ktorí ju určite poznajú)

 

Zdroje:   www.pefc.sk

 

 

Festival plný zaujímavých ľudí, neodolateľných vôní a dobrých nápadov - KITCHEN FEST!
Ako si vybrať pracovnú dosku do kuchyne - časť prvá!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *