kuchyňa SAVANA KAAVA

Na to, aby ste sa cítili vo vlastnej kuchyni komfortne a vyťažili z nej maximum, mala by byť usporiadaná podľa ergonomických zásad. Viete však, ktoré to sú?

Stratégia na nezaplatenie

Pri zariaďovaní novej kuchyne je potrebné už na začiatku myslieť na rozloženie kuchynského nábytku a elektrospotrebičov. Samozrejme, nielen preto, aby kuchyňa vyzerala podľa vašich predstáv, ale najmä preto, aby ste nestrácali čas zbytočným chaotickým pobiehaním po kuchyni.

kuchyňa SAVANA KAAVA

Všetky úkony spojené s varením vám pri nesprávnom usporiadaní kuchynského nábytku a elektrospotrebičov dajú poriadne zabrať a to by ste predsa nechceli. Pri organizovaní vašej dokonalej kuchyne vám preto radi poradíme. Veď nie nadarmo sme špecialisti na kuchyne. „Správne usporiadaná kuchyňa by mala byť rozdelená do piatich základných zón, a to do: potravinovej, ukladacej, umývacej, prípravnej a varnej. Ak bude takto rozdelená, všetky úlohy v nej budú prebiehať plynule a perfektne na seba nadväzovať. A tomu ja hovorím kuchyňa stvorená pre život,“ vysvetľuje náš dvorný dizajnér Peter Heriban. „Netreba však zabúdať ani na ergonomické umiestnenie elektrospotrebičov, priestor na upratanie odpadkov a taktiež je dobré myslieť aj na umiestnenie čistiacich prostriedkov, tie budete určite potrebovať,“ dopĺňa.

Kuchynské zóny rozmenené na drobné

Potravinová a ukladacia zóna

Jej miesto je na kraji kuchynskej linky vľavo. Potraviny po príchode z nákupu vykladáme na pracovnú dosku a následne ich uložíme do chladničky, špajze či potravinovej skrine. Preto by ste mali mať pri vstupe do kuchyne ako prvú umiestnenú chladničku, mrazničku a voľnú odkladaciu plochu, na ktorú nadväzuje priestor na ukladanie, pozostávajúci zo skriniek a zásuviek, kde je uložené kuchynské vybavenie.

potravinová zóna

Umývacia zóna

Ako inak, základom tejto zóny je drez a umývačka riadu. Pod drezom by mal byť umiestnený odpadkový kôš (nezabúdajte na možnosť separovania, príroda si to zaslúži) a čistiace prostriedky.

umývacia zóna

Prípravná zóna

Táto zóna by mala byť strategicky umiestnená medzi drezom a varnou doskou s dĺžkou najmenej 90 centimetrov, aby sa vám na nej dobre pracovalo. Samotná veľkosť je však na vás. Riadiť by ste sa mali štýlom vášho varenia a počtom riadov, ktoré bežne používate. Pod pracovnú plochu odporúčame umiestniť zásuvky kvôli lepšiemu prístupu k odloženému riadu.

prípravná zóna

Varná zóna

Keď už ste si všetko nachystali, poumývali a nakrájali, na rad prichádza varná zóna. Jej neoddeliteľnou súčasťou je varná doska, sporák a rúra. Ak ste zamýšľali umiestniť varnú dosku k stene, to neodporúčame, riskujete jej zašpinenie. Aby sa vám ľahšie narábalo s riadom, ideálne je nechať za varným priestorom aspoň 30-centimetrovú rezervu.

varná zóna

A teraz, hor sa do varenia!

U nás grilujeme celoročne!
Kuchyňa na mieru = nulový odpad
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *