Svojou vôňou aj chuťou dodávajú jedlu a nápojom originálny nádych! A čo viac, ich bohaté zloženie využívame pri najrôznejších chorobách: od zlého trávenia, cez kožné ťažkosti až po protizápalové tinktúry. Mnohé sú vďaka svojej vôni a liečivým účinkom základom aromaterapie. A bez niektorých si nevieme predstaviť letný osviežujúci nápoj. Bylinky – zázrak prírody.

Mäta pieporná

Kvitne od júna do septembra. “Listy mäty obsahujú silicu, mentol a ďalších viac ako 40 látok, ktoré majú blahodárne účinky na tráviace ústroje. Mäta pomáha odstraňovať kŕče, pôsobí protizápalovo. Inhalovanie mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Mäta pôsobí aj proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy” (zdroj: info.sk). Zbierame jej lístky i vňať, ideálne v doobedňajších hodinách – môžeme ich použiť sušené i čerstvé. Osviežujúca letná kombinácia je: sóda, limetka, trstinový cukor a mäta – v pomere, aký komu vyhovuje.

Bazalka

Jednoznačne patrí medzi najobľúbenejšie bylinky stredomorskej kuchyne. Jej vôňa i chuť je jedinečná. Obsahuje vitamíny, minerálne látky ale predovšetkým esenciálne oleje, ktoré majú protizápalové, antiseptické a antibakteriálne vlastnosti. Listy bazalky je možné použiť pri dezinfekcii drobných rán, dokonca pri infekcii v ústnej dutine – stačí, ak niekoľkokrát do dňa budete jej lístky žuť a v ústach po pár dňoch infekciu eliminuje. Jednoduché použitie: nakrájame paradajky, pridáme papriku (ideálne, ak ju predtým upečiete v rúre), vývar, na masle alebo olivovom oleji opražený cesnak a cibuľu a veľké množstvo bazalky – všetko pomixujeme. Hotový krém je vynikajúci s cestovinami aj hriankami.

Oregano

Intenzívne sa spája s talianskou a gréckou kuchyňou. Oregano obsahuje napríklad silice, triesloviny, horčíny, rôzne antioxidanty, vitamíny A a C, terpény, borneol proti baktériám a vírusom a niektoré minerály. Je vynikajúcim liečiteľom ak ide o častejšie zápaly tráviaceho a dýchacieho systému. Mykózy, plesne či infekcie kože – oregano je vskutku pravým pomocníkom. Dôležitú úlohu môže zohrať špeciálne pre ženy v období menopauzy – zmierňuje jej negatívne a ťažké prejavy. Používa sa ako sušené tak čerstvé či na prípravu tinktúr. Proti bolesti hlavy: stačí zaliať dve čajové lyžičky oregana, povariť a nechať lúhovať 10 minút. Piť 2-3krát denne – bolesti hlavy ustúpia.

Medovka

Jej listy sa podobajú mäte, no majú jemnú citrónovú arómu a okraje sú viac “zúbkovité”. Medovka pochádza z východného pobrežia stredozemného mora. Obsahuje viac ako 100 účinných látok, medzi ne patria esenciálne oleje, flavonoidy či terpény (silice, živica a i.). Medovka má blahodárne účinky na našu pamäť, zmenšuje úzkosť, upokojuje a zároveň nám pomáha zlepšiť našu aktuálnu náladu. Má antioxidačné účinky, podporuje imunitný systéme, pomáha pri ťažkostiach s trávením. Osviežte sa s medovkou: stačí liter vody, jeden citrón a 10 čerstvých lístkov medovky.

 

 

Malá zmena, veľká radosť
Šikovné riešenia
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.