Miniséria článkov na tému “kuchynského IT” pokračuje. Dnes bude reč o chladničkách. Nielenže sú nenahraditeľnou súčasťou každej funkčnej kuchyne, ale vďaka súčasným technológiám dokážu predĺžiť životnosť potravín, zachovať krehkosť a chrumkavosť jedál či eliminovať tvorbu nežiadúcich baktérií.

Chladnička patrí medzi väčšie investície v domácnosti. Jej výberu venujme dostatočný čas, bude nám slúžiť každý deň. Rovnako tak dbajme na to, aby nám jej vnútorné úložné usporiadanie sedelo, pretože ho budeme používať nepretržite.

Dolti Collection: model dvierok CHOCOLATE DAY  (hodvábny mat) doplnená o kombinovanú retro chladničku značky Gorenje

Ako si vybrať?

Poďme pekne po poriadku. Najdôležitejšie informácie sú: 1) veľkosť priestoru, ktorý máme k dispozícii a 2) počet členov domácnosti, ktorým bude chladnička slúžiť. Nezabúdajme, že správna cirkulácia vzduchu okolo nového elektrospotrebiča si vyžaduje svoj priestor – umožníme ním bezpečný chod a dlhšiu životnosť. Mali by sme rátať približne s 5 centimetrami po každej strane. Presné rozmery miesta nám ponúknu objemové varianty chladničky – na jedného člena domácnosti je to približne 60 – 80 litrov chladiaceho priestoru a 35 litrov v mrazničke. Ide však o orientačné čísla. Ideálnu veľkosť dokážeme odhadnúť podľa toho, ako často a v akom množstve nakupujeme, ako často varíme a či obľubujeme chladené potraviny a nápoje. Preto je najlepšie riadiť sa svojou intuíciou.

Livanza: model dvierok BELLISSA (biely lesk) a samostatne stojaca americká chladnička

  • Vstavaná alebo voľne stojaca

Každé riešenie ponúka svoje výhody aj nevýhody. Východiskovým bodom sa stáva priestor kuchyne a jeho možnosti. Pre jednoduché, minimalistické a rozlohou menšie kuchyne je prijateľnejšou voľbou vstavaná chladnička. Skrytá pod rúškom “kuchynských dvierok” neruší dizajnové línie a je neustále po ruke. Naopak, ak máme priestorovo štedrú kuchyňu, v ktorej sa môže vhodný výber samostatne stojacej chladničky stať “hlavným vizuálnym hráčom”, je voľba jasná. Súčasný trh ponúka širokú škálu dizajnových riešení.

Dolti: model dvierok MISTIQ a vstavaná kombinovaná chladnička, v dolnej časti mraziaci priestor

Livanza: model dvierok BELLISSA (biely lesk) a samostatne stojaca americká chladnička

  • Možnosti výberu

Monoklimatické chladničky sú chladničky bez mraziacej časti, sú výbornou voľbou ak už máte vo svojej domácnosti samostatne stojaci alebo zabudovaný mraziaci box. Kombinované chladničky, z ich názvu je zrejmé, že pôjde o spojenie chladiacej a mraziacej časti, pričom sú v interiérovom riešení od seba oddelené. Ide o najpredávanejší typ vďaka svojej praktickosti a minimalizovaniu nárokov na priestor. Americké chladničky sú to dvojdverové až štvordverové chladničky s ponukou veľkého priestoru, domáceho baru, dávkovača ľadu či nápojového automatu.

  • Na hluku a energii záleží

Je to tak. Úplne ideálne riešenie je, ak chladničku vôbec nepočujeme. Je pravda, že po istom čase jej “jemný biorytmus” prestaneme vnímať, ale len vtedy, ak nepresiahne “znesiteľnú” hranicu. Dnes už nie je problém nájsť chladničky s hlučnosťou pod 50 či 30 dB a je dobré venovať tomuto parametru pozornosť. Nepochybne je to tak aj pri energetickej spotrebe – heslo: “čím nižšia, tým lepšia“. Z dlhodobého hľadiska môže ísť o značnú finančnú úsporu. Platí pravidlo, minimálne trieda A, pričom energická trieda A+++ sa považuje za najšetrnejšiu.

Livanza: model dvierok Virginia (pieskový dub) a vstavaná kombinovaná chladnička 

S čím môžeme rátať?

S funkciami a riešeniami od výmyslu sveta :). Presnejšie povedané, výber je dnes široký. Spomenieme aspoň niektoré potrebné, praktické a užitočné systémy pre každodenný život v našich kuchyniach.

  • No Frost/Low Frost – beznámrazový systém v kombinácii s nízkou tvorbou ľadu v oblasti mraziaceho priestoru, z dlhodobého hľadiska naozaj šetrí energiu a naše peňaženky.
  • Ion AIR – zabezpečuje vysokú trvanlivosť, čerstvosť potravín a minimalizovanie zápachu vďaka zabezpečenej cirkulácii iónov.
  • MultiFlow 360 – má na starosti vyrovnávanie vlhkosti vo vnútri celej chladničky a pomáha pri udržiavaní stálej teploty v celom jej priestore.
  • Antibakteriálny povrch/filter/ochranný štít – povrchové upravenie chladničky s prvkami striebra, ktoré veľmi dobre zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a filter vyrábaný z aktívneho uhlia vstavaný do systému ventilácie, čím zabraňuje tvorbe mikroorganizmov a baktérií v potravinách. Jednoducho sa zničia.
  • Zero Zone – priestor, najčastejšie zásuvka s nulovou teplotou pre skladovanie čerstvého či marinovaného mäsa, rýb, morských plodov, predlžuje šťavnatosť a životnosť.

Livanza: model dvierok SAVANA (hodvábny ebenový mat a pieskový béžový mat) so vstavanou kombinovanou chladničkou

Ak premýšľate nad novou chladničkou či iným kuchynským spotrebičom, pokojne sa zastavte v niektorom z našich kuchynských štúdií, radi Vám pomôžeme.

 

Plán NOVÁ KUCHYŇA? Toto musíte vyskúšať!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *